Kadın doğum ve çocuk doktorlarına panel verildi

Özel Mozaik Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi ile Düzen Laboratuvarlar grubu tarafından Antakya'da görev yapan kadın doğum ve çocuk hastalıkları doktorlarına ''Sağlıklı bebek için ne zaman ne yapmalı'' konulu panel verildi.
Kadın doğum ve çocuk doktorlarına panel verildi
 Özel Mozaik Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Büyükaşık, Şehir Kulübü'nde düzenlenen panel öncesi yaptığı konuşmada, kalıtsal metabolik hastalıkların anne ve babadan çocuklarına geçen bir dizi hastalık grubu olduğunu ve belirtilerin erken çocuklukta ya da ilerleyen yaşlarda görülebildiğini söyledi.
 
     Kalıtsal metabolik hastalıkların belirtilerinin seyrek görüldüğünü ancak akraba evliliklerinin yaygın olduğu toplumda bu hastalıkların daha da arttığını ifade eden Büyükaşık, ''Doğum sonrası erken dönemde yapılan taramalarda bu hastalıklara erken tanı koyabilmek bazı hastalıkların seyrini değiştirmemize yardımcı olmaktadır. Ancak esas olan hasta çocuk doğumunun önlenmesidir'' diye konuştu.
     Büyükaşık, son dönemlerde tarama testleri ve DNA incelemeleri konusunda önemli ilerlemeler kaydedildiğini ve bunun sonucunda hastalıkların artık bir kader olmaktan çıkarıldığını kaydetti.
     Panelde, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ajlan Tukun, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neslihan Mungun, Prof. Dr Yahya Laleli ve Dr. Şeyda Alsancak, ''sağlıklı anne'', ''sağlıklı çocuk için laboratuvar ne verir'', ''laboratuvar verilerine göre metabolik hastalıkların sıklığı'', ''kalıtsal metabolik hastalıklara yaklaşım'' konularında doktorlara bilgiler verdiler.