KADINLARA ARICILIK VE ÇİFTÇİLİK EĞİTİMİ

KADINLARA ARICILIK VE ÇİFTÇİLİK EĞİTİMİ -HATAY ARI YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ BAŞKANI EKİCİ: ''105 EV KADININA ARICILIK VE ÇİFTÇİLİK EĞİTİMİ VERECEĞİZ''
KADINLARA ARICILIK VE ÇİFTÇİLİK EĞİTİMİ
Hatay Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Ekici, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) ile Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası'nın desteğinde 105 ev kadınına ''Arıcılık ve çiftçilik'' eğitimi vereceklerini söyledi.
     Ekici, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarımın ve arıcılığın ehil ellerde yapılması, üreticinin bilinçlendirilmesi amacıyla kadınlara yönelik proje hazırladıklarını belirtti.
     Projeden en az lise mezunu ev kadınlarının yararlanacağını ifade eden Ekici, şöyle devam etti:
     ''MKÜ ve Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası'nın katkısıyla 105 ev kadınına arıcılık ve çiftçilik eğitimi vereceğiz. Kursiyerlere 8 ay eğitim verilecek. Avrupa Birliği destekli 161 bin avro bütçeli bir proje olan arıcılık ve çiftçilik eğitimi sayesinde ev kadınları hem işi öğrenecek hem de aile bütçesine katkı sağlayacaklar. Bu çalışmadaki ana hedef, nitelikli eleman açığını gidermek ve kadınlara istihdam sağlamak.''
     Ekici, eğitimin 300 saat süreceğini ve kasım ayında başlayacağını, 25 kişilik kontenjanı Ziraat Fakültesi ile Veteriner Fakültesi Meslek Yüksekokulu mezunlarına ayırdıklarını sözlerini ekledi.