Köfteli Toga çorbasına patent başvurusu

 Dörtyol İlim, Kültür ve Edebiyat Derneği'nce (İLKE-DER) yöreye özgü ''Köfteli Toga'' çorbasının tescili için Türk Patent Enstitüsü'ne (TPE) başvuruda bulunuldu.
Köfteli Toga çorbasına patent başvurusu
  Dünya Gastronomi Şehri adaylığı UNESCO tarafından kabul edilen Hatay, tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra zengin mutfak kültürü, yüzlerce çeşit yemeği ve sofraları süsleyen mezeleri ile adından söz ettiriyor. Kentin zengin yemek kültürünü korumak ve yöreye özgü yemekleri tescillemek için başlatılan çalışmalara, bir yenisi de Dörtyol'da eklendi.
     Yoğurt aşına nohut, dövme, ıspanak, kabak ve içli köfte konularak hazırlanan, özellikle Dörtyol ilçesinde sofraların vazgeçilmezi olan ''Köfteli Toga'' çorbasına patent almak için harekete geçen İLKE-DER, TPE'ye başvuruda bulundu.
     İLKE-DER Başkanı Mehmet Işıkoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yöreye has olan ''Köfteli Toga'' çorbasının, hazırlayan kadınlar açısından zahmetli, fakat tadan kişiler için vazgeçmesi zor bir yemek çeşidi olduğunu söyledi.
     Asırlardır sofraları süsleyen bu yemeği tescillemek için çalışma başlattıklarını anlatan Işıkoğlu, ''Bu yemeğin ilçemize özgü bir çorba türü olduğunu tescil etmek için Türk Patent Enstitüsü'ne müracaatta bulunduk. Biz yemeğimizi tescilleyerek tanıtımını yapmak istiyoruz'' dedi.
     Işıkoğlu, yemeği tescillemekteki amaçlarını ise şöyle anlattı:
     ''Toga yemeği, aslında Türkiye'nin her yerinde yapılmaktadır. Fakat bu yemeğin doğduğu yer Dörtyol ilçemizdir. Bu tadı ilçemize özgü kılan unsurlar ise özellikle dışarıda ateş yakılarak büyük kazanlarda pişirilmesi ve içerisine içli köfte konulmasıdır. İlçemiz var olduğu günden bu yana bu yemek sofralarımızdan eksik olmamıştır. Bu nedenle de 'Köfteli Toga'nın patentini almak bizim açımızdan son derece önemlidir.''
     Yemeğin tanıtımını yapmak amacıyla da çeşitli etkinlikler düzenleyeceklerini vurgulayan Işıkoğlu, etkinliğe katılan kişilere hazırladıkları yemekten ikram edeceklerini ve ilçedeki lokantaların menülerinde de bu yemeğe yer vereceklerini ifade etti.
     Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cemal Talay ise ''Köfteli Toga'' çorbasının, yöreye has, geleneksel bir yemek olduğuna değinerek, ''Bölgemiz turizminde farklı bir damak tadı olarak öne çıkarabileceğimiz yemek türlerinden biri olan Köfteli Toga'nın tescili alındığında, ümit ediyorum ki sadece Türkiye'ye değil, tüm dünyaya sunulan bir lezzet olur'' diye konuştu.
     Talay, bu yemeğin, ilçeyi ziyarete gelen kişilerin lokantalarda aradığı lezzetlerden biri olduğunu ve köftesi ile yendiğinde daha çok beğenildiğini sözlerine ekledi.