''MEME KANSERİ RİSKİNİN FARKINDA MISINIZ'' TOPLANTISI

 -ÇUKUROVA MEME HASTALIKLARI DERNEĞİ BAŞKANI PROF. DR. DEMİRCAN: ''MEME KANSERİNDE ERKEN TANI, SIKLIĞIN ARTMASINA KARŞI ÖLÜMLERİN AZALMASINI SAĞLIYOR''
''MEME KANSERİ RİSKİNİN FARKINDA MISINIZ'' TOPLANTISI
Çukurova Meme Hastalıkları Derneği Başkanı, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Acıbadem Adana Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Orhan Demircan, meme kanserinde erken tanının, sıklığının artmasına karşın ölümlerin azalmasını sağladığını söyledi.
     Demircan, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) salonunda Hatay Eczacı Odasının düzenlediği, ''Meme kanseri riskinin farkında mısınız'' konulu bilgilendirme toplantısına katılarak, meme sağlığının kadın sağlığındaki en önemli unsurlardan biri olduğunu belirtti.
     Türkiye'de her 12 kadından birinin meme kanseri riski taşıdığını ifade eden Demircan, şöyle devam etti:
     ''Meme kanseri kadının yaşamını ve kimliğini de tehdit ediyor. Meme kanseri kadın kanserleri içerisinde birinci sırada yer alıyor. Bu yüzden erken tanı alabilmesi çok önemli. Çünkü erken tanı, hayat kurtarıyor. Meme kanserinde erken tanı, sıklığının artmasına karşın ölümlerin azalmasını sağlıyor. Bu nedenle temel hedef, kadınları meme sağlığı konusunda eğitip, meme kanseri konusunda bilgilendirerek meme kanseri riski konusunda farkındalık oluşturmaktır. Erken adet görme, geç adetten kesilme, çocuk doğurmamış veya 30 yaşın üzerinde doğum yapmış olma, uygunsuz dönem ve sürede doğum kontrol hapı kullanma gibi durumlarda risk faktörleri olarak tanımlanıyor.''
     Demircan, kadınlarda yanlış olarak bilinen bir algının olduğuna dikkati çekerek, ''Risk faktörü olmadığında meme kanseri olmayacağını düşünürler. Ancak meme kanserli hastaların yüzde 80'inde bu sayılan risk faktörlerinin hiç birisi yoktur'' diye konuştu.
     Erken dönemde teşhis edilen hastalarda meme ve koltuk altı bezleri de alınmadan tedavisinin yapıldığına değinen Demircan, bu şekilde hastanın hem hayatı hem de kadın kimliğinin korunabildiğini, erken tanının çok önemli olduğunu vurguladı.
     Hatay Eczacı Odası Başkanı Mehmet Gönenç de, bilgilendirme toplantı taleplerini kırmayarak kente gelen Prof. Dr. Demircan'a sunumundan dolayı teşekkür etti.