MEME KANSERİNDE ERKEKLER DE RİSK ALTINDA

ÇUKUROVA MEME HASTALIKLARI DERNEĞİ BAŞKANI PROF. DR. DEMİRCAN: -''ERKEKLERDE MEME DOKUSU OLMADIĞI İÇİN HASTALIK DAHA ÇABUK YAYILABİLİYOR. KADINLARDA İSE ÇOCUK DOĞURMAK, EMZİRMEK MEME KANSERİNE YAKALANMA RİSKİNİ AZALTIYOR''
MEME KANSERİNDE ERKEKLER DE RİSK ALTINDA
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Demircan, meme kanseri yönünden erkeklerin de risk altında bulunduğunu belirtti.
     Demircan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyada her 14 saniyede bir kadının meme kanserinden öldüğünü, Türkiye'de de her yıl 30 bin, dünyada ise 3 saniyede bir yeni meme kanseri hastasının ortaya çıktığını bildirdi.
     ABD'de her 8 kadından birinde, Türkiye'de ise her 10 ile 12 kadından birinde meme kanseri riskinin bulunduğunu ifade eden Demircan, meme kanseri görülme sıklığının Türkiye'de kadınların sosyal yaşamda daha fazla görev almasıyla giderek arttığını belirterek, ''Çünkü çalışan kadın daha geç evleniyor ve çocuk sahibi oluyor. Bu da anne sütünün meme kanserine karşı koruyucu etkisini geciktiriyor'' diye konuştu.
     Meme kanserine yakalanma oranının artmasına rağmen, bu hastalıktan ölümlerin azaldığını anlatan Demircan, bunun en önemli nedeninin hastalığın erken tanıyla tedavi edilmesi olduğunu söyledi.
     Orhan Demircan, meme kanseri denince akla kadınların geldiğini, oysa bunun sadece kadınlara özgü bir rahatsızlık olmadığını dile getirerek, ''Ailesinde meme kanseri olan erkekler bu konuda çok dikkatli davranmalı. Annesi ya da kız kardeşi meme kanseri olan erkekler risk altında bulunuyor'' dedi.
     Prof. Dr. Demircan, risk altında bulunan erkeklerin mutlaka belirli dönemlerde meme muayenesi yaptırması gerektiğini belirterek, ''Hastalık erkeklerde, göğüste kızarıklık, göğüs başında akıntı belirtileri gösteriyor. Bu şikayetleri olan erkeklerin gecikmeden doktora gitmesi lazım. Çünkü erkeklerde meme dokusu olmadığı için hastalık daha çabuk yayılabiliyor. Kadınlarda ise çocuk doğurmak, emzirmek meme kanserine yakalanma riskini azaltıyor'' diye konuştu.