MEME VE RAHİM AĞZI KANSERİ TARAMASI ÜCRETSİZ OLARAK YAPILACAK

İl Sağlık Müdürü Bayram Kerkez, Antakya Devlet Hastanesi bünyesinde faaliyet gösteren Kanser Erken Teşhis, Tarama Eğitim Merkezi'nde (KETEM) meme ve rahim ağzı kanseri taramasının ücretsiz olarak yapıldığını belirtti.
MEME VE RAHİM AĞZI KANSERİ TARAMASI ÜCRETSİZ OLARAK YAPILACAK
 Kerkez, yaptığı yazılı açıklamada, halk sağlığı sorunu olan kanserin sebebi bilinen ölümler arasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer aldığını kaydetti.
     Toplumda farkındalık sağlanması ve bilincin geliştirilmesinin kanserle mücadelede en etkili yöntemlerin başında geldiğini ifade eden Kerkez, bu kapsamda eylem planlarının yapıldığını, tütün kontrolü, dengeli beslenme, fiziksel aktivite ve korunma odaklı mücadele stratejilerinin oluşturulmaya çalışıldığını belirtti.
     Kerkez, Antakya Devlet Hastanesi bünyesinde hizmet veren KETEM'de kanser konusunda vatandaşları bilinçlendirmek amacıyla eğitim çalışmalarının yapıldığını kaydetti.
     KETEM'de meme ve rahim ağzı kanseri taramasının ücretsiz olarak yapıldığını ifade eden Kerkez, bu konuda 50?69 yaş arasındaki kadınları meme, 30?40 yaşında olanları da rahim ağzı kanseri taraması yaptırmak üzere merkezlerine beklediklerini belirtti.