Mesleklerine çadır kentlerde devam ediyorlar.

Türk Kızılayı'nca Altınözü'nün Boynuyoğun köyünde kurulan çadır kente yerleştirilen Suriyeliler, mesleklerini çadırlarda sürdürüyor -Suriye'de berber, manav ve fırıncı olarak çalışan üç kişi, hem çadır kentte kalan Suriyelilere hizmet veriyor hem de para kazanıyor
Mesleklerine çadır kentlerde devam ediyorlar.
 Suriye'deki olaylar nedeniyle Türkiye'ye gelen, Türk Kızılayı'nca Altınözü'ne bağlı Boynuyoğun köyünde kurulan çadır kente yerleştirilen Suriyeliler mesleklerini çadırlarda sürdürüyor.
     Suriye'nin Cisr Eş Şuğur kentinden gelen, yaşadığı çadırda kurduğu sacın üzerinde ekmek pişiren Novar Hacimusa, yetkililerin kendilerine bütün imkanları sunduklarını, üç öğün yemeğin yanı sıra istedikleri her şeyi verdiklerini belirtti.
     Hacimusa, Türk Kızılayı'nca kendilerine ekmek verilmesine rağmen alışkanlıklarından vazgeçemediklerini ve Suriye'de pişirilen ekmeğe özlem duyduklarını belirterek, yumurta, un ve su karışımıyla pişirdiği ekmekleri çadır kentin girişinde 5 tanesi 1 liradan sattığını söyledi.
     Bu sayede hem para kazandığını hem de Suriyelilerin kendi ekmeklerini tüketme imkanına kavuştuğunu ifade eden Hacimusa, şöyle konuştu:
     ''Yaptığım ekmeklerden günde en az 200 tane satıyorum. Ekmekler sayesinde hem Suriyeliler kendi alışkanlıklarını sürdürüyor hem ben bu işi yaparak iyi vakit geçiriyor, boş oturmak yerine bir işe yaradığımı hissediyorum. İşimi yaparken sürekli Suriye'yi, oradaki akrabalarımı düşünüyorum. Bir an önce ülkemdeki zulmün bitmesi, ülkeme barış ve huzur gelmesi için dua ediyorum.''
     Cisr Eş Şuğur kentinde berberlik yapan, oradaki işini çadır kentte devam ettiren Muhammet Barari de 10 aydır ailesiyle birlikte Türkiye'de olduğunu belirterek, çadırda mesleğini sürdürdüğünü kaydetti.
     Barari, çadırda boş oturmak yerine mesleğini icra etmenin mutluluğunu yaşadığına işaret ederek, çadırda yaşayan Suriyelileri tıraş edip saçlarını kestiğini ifade etti.
     Her ne kadar para kazanmak için berberlik yapmasa da verilen ücreti geri çevirmediğini belirten Barari, ''Müşterilerimden belli bir ücret almıyorum. Çünkü onların ne durumda olduğunu biliyorum. Kim ne verirse o ücreti alıyorum. Burada Suriyeli arkadaşlarımızla birlikte birbirimize destek oluyoruz'' dedi.
     Günde yaklaşık 10 kişiyi tıraş ettiğini söyleyen Barari, tek isteğinin ülkesindeki olayların bitmesi olduğunu kaydetti.
     Ailesiyle yaşadığı çadır kentte manavlık yapan Mustafa İcazi ise ülkesinde yaptığı işi Türkiye'deki çadır kentte de sürdürdüğünü ifade ederek, çadır kentte tüm ihtiyaçlarının karşılandığını söyledi.
     Çadır kentte kalan bazı Suriyelilerin kendi imkanlarıyla çadırda yemek pişirmeyi tercih ettiğini belirten İcazi, yaklaşık 4 ay önce çadır kentte manav açtığını ifade etti.