MKÜ Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı'ndan başarılı uygulama

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde ateşli silah yaralanması nedeniyle acil servise başvuran hastanın Göğüs Cerrahisi Opr. Dr. Tülin Durgun Yetim'in müdahalesi sonucu sağlıklı bir şekilde taburcu olduğu belirtildi.
MKÜ Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı'ndan başarılı uygulama
MKÜ Basın Bürosundan yapılan yazılı açıklamada, yaralı olarak gelen hastaya önce göğüs tüpünün takıldığını ancak aktif kanama olunca hemen ameliyata alındığını kaydedildi.
     Opr. Dr. Yetim, hastayı ameliyata aldıklarında akciğerde dört yerden yaralanma olduğunu tespit ettiklerini belirtti.
     Yoğun bakıma aldıkları hastanın makineden ayrıldığında solunum egzersizleri yapacak durumda olmadığını tespit ettiklerini, kliniğe alınan ''Digital Toraks Aspiratoru''na bağlanarak bu sorunun ortadan kaldırıldığını ve hastanın sağlıklı bir şekilde taburcu edildiğini vurgulayan Yetim, başarılı bir çalışmayla hastayı normal yaşamına döndürdüklerini kaydetti. 
     Göğüs Cerrahi Kliniği aletlerinin aralık ayında teslimiyle kliniğin en son teknoloji ile donatıldığını ve aktif olarak hasta kabulüne başlandığını ifade eden Yetim, klinikte lazerle akciğer ve nefes borusu, kapalı sistemle akciğer ameliyatları, akciğer ve yemek borusu kanser tedavisi, akciğer, bronkoskopi, video mediastinoskopi, tek port cerrahisi, ozofagoskopi ile yemek borusu yanıkları tanısı ve yabancı cisim çıkarılması, yemek borusu hastalıklarının tanısı ve ameliyatları, ellerdeki ağrı ve terleme tedavisi, güvercin göğsü ve kunduracı göğsü ameliyatlarının yapılabildiğini belirtti.