MKÜ heyetinin Mısır temasları

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, Mısır ve Türkiye arasında ilişkileri geliştirecek anlaşmalar imzaladıklarını söyledi.
MKÜ heyetinin Mısır temasları
  Güder, Rektörlük Toplantı Salonunda düzenlediği basın toplantısında, 21-26 Şubat tarihleri arasında Mısır'a gerçekleştirdikleri ziyaret hakkında bilgi verdi.
     Mısır Bilimsel Araştırmalar ve Teknoloji Akademisi'nin daveti üzerine ülkeye gittiklerini anlatan Güder, ekonomi, siyaset ve bilimsel alanlarda çok yönlü çalışmalar ve anlaşmalar yaptıklarını ifade etti.
     Güder, Su Ürünleri Fakültesi'nin deniz kültür balığı yetiştiriciliği konularında bilgi alışverişinde bulunulduğunu, Mısırlı yetkililerin MKÜ akademisyenlerinin sahip olduğu bilgi birikiminden faydalanmak istediklerini dile getirdiklerini belirtti.
     Deniz balığı yetiştirme konusunda Mısır'ın henüz çok geride olduğunu bildiren Güder, bilimsel araştırma ve teknoloji paylaşımının yanı sıra Mısır ve Türkiye arasında ilişkileri geliştirecek işbirliği anlaşmaları imzaladıklarını kaydetti.
     MKÜ Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof Dr. Ayşe Bahar Yılmaz da konuyla ilgili, daha önce Mısırlı bir akademisyenin MKÜ'yü ziyaret ettiğini, su ürünleri konusunda Türkiye'nin çok daha iyi konumda bulunmasından dolayı ilişkilerin geliştirilmesi ve iş birliği yapma teklifi sunduğunu dile getirdi.
     Yılmaz, bu doğrultuda Mısır'ın Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) olarak kabul edilen Mısır Bilimsel Araştırmalar ve Teknoloji Akademisi'yle su ürünleri eğitimi konusunda bir anlaşma yaptıklarını ifade etti.
     Toplantıya MKÜ Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyeleri Yrd. Doç Dr. Aydın Demirci ve Cemil Kaya Gökçek de katıldı.