MKÜ REKTÖRÜ PROF. DR. CANDA: -''HATAY'DA GÜREŞ EĞİTİM MERKEZİ KURULMASI İÇİN ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ''

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Şerefettin Canda, Hatay'da ''Güreş Eğitim Merkezi'' kurulması için çalışmalar yaptıklarını söyledi. 
MKÜ REKTÖRÜ PROF. DR. CANDA: -''HATAY'DA GÜREŞ EĞİTİM MERKEZİ KURULMASI İÇİN ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ''
Canda, MKÜ'de düzenlenen ''Aba Güreşi Teknik Semineri''nde yaptığı konuşmada, aba güreşinin yerel düzeyde kaldığını, uluslararası düzeye çıkması için kuralların yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti.
     Üniversitenin Beden Eğitimi ve Spor Yüksek okulunda aba güreşlerinin kurallarının bilimsel ilkelere bağlanması için çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten Canda, şöyle konuştu:
     ''Genç sporcuların yetişmesinde öncülük yapıyoruz. Hatay'da Güreş Eğitim Merkezi kurulması için çalışmalar yapıyoruz. Güreş Eğitim Merkezi olarak en uygun yer Yayladağı ilçesidir. Burası İl Spor Müdürlüğü tarafından değerlendirilmesi durumunda üniversite olarak katkılar yapabiliriz. Ayrıca, aba güreşinin ulusal ve uluslararası düzeyde tanınmasında, yaygınlaşmasında üniversite-belediye işbirliği çok önemlidir.''
     Judo Federasyonunun eski başkanlarından Prof. Dr. İbrahim Öztek de aba güreşi kurallarının yeniden ele alınması gerektiğini belirterek, ''Aba güreşleri mahalli düzeyde yapılmaktadır. Başarı sağlayabilmemiz için takımların hazırlanmasından, güreş ve müsabakalar kurallara bağlanmalıdır. Bu seminerde bunları ayrıntılı olarak tartışacağız. Ortak noktalar geliştirip süreç içinde kuralları yerleştireceğiz'' diye konuştu.
     Daha sonra, Öztek, teknik kurallar hakkında ayrıntılı bilgi verdi, katılımcıların sorularına yanıtladı.
     Toplantıya, Hatay Aba Güreşi Derneği Başkanı Sabri İnalöz, Güreş Federasyonu İl Temsilcisi Mehmet Fecir Akyürek, MKÜ Beden Eğitimi Yüksek Okulu Müdürü Dr. Yunus Yıldırım ve diğer ilgililer katıldı.