MKÜ'DE 3 ÇOCUĞA 3 YENİ HAYAT

MKÜ'DE 3 ÇOCUĞA 3 YENİ HAYAT -TAYFUR ATA SÖKMEN TIP FAKÜLTESİNDE NUSS VE ABRAMSON TEKNİKLERİ İLK KEZ UYGULANDI -İKİ ÇOCUĞUN GÖĞÜS ÇIKIKLIĞI İLE BİR ÇOCUĞUN GÖĞÜS ÇÖKÜNTÜSÜ SORUNU AMELİYATLA GİDERİLDİ
MKÜ'DE 3 ÇOCUĞA 3 YENİ HAYAT
Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesinde, ilk kez gerçekleştirilen operasyonla, iki çocuk hastanın ''kunduracı göğsü'' olarak adlandırılan çökme sorunu ''Nuss Tekniği'' ile bir çocuğun ''güvercin göğsü'' olarak adlandırılan çıkıklık sorunu ''Abramson Tekniği'' ile yapılan ameliyatla giderildi.
     MKÜ Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Tülin Durgun Yetim, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hatay'da göğüs çıkıklığı (Pektus Karinatum) ve göğüs çöküklüğü (Pektus Ekscavatus) anomalinin çok yaygın olarak görüldüğünü söyledi.
     Daha önce bu sorunu yaşayan hastaların tedavi için Adana, Mersin gibi illere gitmek zorunda kaldığını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Yetim, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kamil Kaynak'ın desteğiyle bu operasyonları MKÜ'de yapmaya başladıklarını bildirdi.
     MKÜ'de Prof. Dr. Kaynak ile birlikte Beyza Nur Bebek (8) ile Ahmet Sezer'in (17) ''güvercin göğsü'' olarak adlandırılan göğüs çıkıklığının ''Abramson Tekniği'' ile gerçekleştirilen ameliyatla giderildiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Yetim, şöyle konuştu: :
     ''Kunduracı göğsü olarak adlandırılan çökme sorunu bulunan Ömer Aldaş da (15) 'Nuss Tekniği' ile ameliyat oldu. Prof. Dr. Kaynak'la birlikte katıldığımız üç ameliyat da çok başarılı geçti. Şu an hastalarımızın durumu çok iyi. Genetik ya da akraba evliliği nedeniyle kentimizde çok fazla bulunan bu hastaların ameliyatlarını bundan sonra MKÜ'de gerçekleştireceğiz. Artık kentimizdeki hastalar tedavi için başka yerlere gitmek zorunda kalmayacak.''
     Göğüs duvarının çökük olmasının kalp ve akciğere baskı yapmasının yanı sıra, psikolojik sorunlara da yol açtığının altını çizen Yrd. Doç. Dr.Yetim, yapılacak müdahale ile bu şekil bozukluğunun kısa sürede çözümlenebileceğine dikkati çekti.
     Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Kamil Kaynak da, üç operasyonda Yrd. Doç. Dr. Yetim ve ekibinin çok iyi bir iş çıkardığını, göğüs duvarının anormal şekil bozukluklarının MKÜ'de gerçekleştirilecek ameliyatla düzeltilmesinin hastalar açısından büyük avantaj olduğunu söyledi.
     (
MKÜ'DE 3 ÇOCUĞA 3 YENİ HAYAT haberi 28 Eyl 2010 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Sağlık kategorisine Hatay tarafından  25300 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle