MKÜ'DE ''RADYOEMBOLİZASYON'' YÖNTEMİYLE İLK AMELİYAT

MKÜ SAĞLIK ARAŞTIRMA VE UYGULAMA HASTANESİ'NDE, İLK KEZ UYGULANAN RADYOEMBOLİZASYON YÖNTEMİYLE KOLON KANSERİ RAHATSIZLIĞI BULUNAN BİR KADININ, HASTALIKLI DOKUSU KÜÇÜLTÜLEREK, YAYILMASI ENGELLENDİ
MKÜ'DE ''RADYOEMBOLİZASYON'' YÖNTEMİYLE İLK AMELİYAT
Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde, ilk kez gerçekleştirilen operasyonla, kolon kanseri olan bir hastaya ''Radyoembolizasyon'' yöntemi uygulanarak, hastalıklı dokunun küçültülerek, yayılmasının engellendiği bildirildi.
     MKÜ Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Girişimsel Radyoloji Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ramazan Davran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentte kolon kanseri rahatsızlığının çok yaygın olarak görüldüğünü söyledi.
     Kolon kanseri rahatsızlığı bulunan hastaların daha önce Ankara ile İstanbul, İzmir ve Antalya'daki üniversite hastanelerinde yapılan radyoembolizasyon yöntemiyle ameliyatlarının gerçekleştirilebildiğini ifade eden Davran, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadık Bilgiç'in desteğiyle bu yöntemi MKÜ'de de yapmaya başladıklarını kaydetti.
     Bilgiç ile birlikte yedi aydan bu yana kolon kanseri hastası olan Zeynep Ayaz'ın (43) ''Radyoembolizasyon'' yöntemiyle ameliyatını gerçekleştirdiklerini vurgulayan Davran, şöyle devam etti:
     ''Yrd. Doç. Dr. Hülya Yalçın, Yrd. Doç Dr. İbrahim Yetim ve Bilgiç'in desteğiyle yaptığımız operasyonla hastamızın kasığından girerek, karaciğer damarlarına ulaşarak katetar ile radyoaktif madde olan Y-90 ilacını enjekte ettik. Bu işlemle, o bölgedeki hastalıklı doku küçültülüp diğer organlara yayılması engelleniyor. Yaklaşık yarım saat süren ameliyat sonrasında hastamızı bir gün hastanemizde kontrol altında tuttuktan sonra taburcu edeceğiz. Enjekte ettiğimiz ilacın, üç ay içerisinde en yüksek tedavi dozuna ulaşmasıyla hastalıklı doku küçülecek, yayılması engellenecek.''
     Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadık Bilgiç, bu tedavi yöntemiyle hastanın yaşam süresini uzatmaya çalıştıklarını kaydetti.
     Türkiye'de birkaç merkezde uygulanan bu yöntemin MKÜ'de de yapılmaya başlamasının hastalar açısından büyük avantaj olduğunu belirten Bilgiç, artık hastaların başka kentlere gitmek zorunda kalmayacağını belirtti.
     MKÜ Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Mustafa Arslan da, yaptıkları yeni yöntemlerle bölge hastanesi olma yolunda emin adımlarla ilerlediklerini söyledi.
     Ortopediden, plastik cerrahiye, nükleer tıptan kadın doğuma kadar çok sayıda bölümün bulunduğu hastanelerinde günde ortalama bin poliklinik hizmeti verdiklerini ifade eden Arslan, teknolojiyi yakından takip ederek en yeni yöntemlerle vatandaşlara kaliteli hizmet sunmayı amaçladıklarını sözlerine ekledi.
     Ameliyatın ardından, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Nükleer Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nuri Arslan, doktorlara radyoembolizasyon yöntemi hakkında bilgi verdi.