NEDEN BİZ NEDEN BALCI BAL EVİ

BALCI  BAL EVİN'de bütçenize uygun fiyatlarla %100 Saf & Doğal Çiçek Ballarını siz değerli müşterilerimizin hizmetine sunuyoruz.
“Çiçek Yayla  Balının" doyumsuz lezzetini tatmak ve diğer bal çeşitlerimizi görmeniz için sizleri mağazamıza bekliyoruz.
NEDEN BİZ NEDEN BALCI BAL EVİ

Ürünlerimiz;

ARISÜTÜ                                     

ARI ZEHİRİ

POLEN

PROPOLİS

AFRODİZYAK
AKASYA BALI

KUŞBURNU MARMELAT

KIZILCIK MARMELATI

BÖGÜRTLEN MARMELATI

DUT PEKMEZİ

ÜZÜM PEKMEZİ

HARNUP PEKMEZİ

Mürver Çiçeği Reçeli

Karadut Reçeli
FATİH SULTAN MEHMET KUVVET MACUNU

Gelincik sabunu

Keçi sütü sabunu 

ATOM

DELİ BAL

KESTANE BALI

NARANCİYE BALI

KEVEN KEKİK BALI

PÜREN BALI

ÇAM BALI

YAYLA BALI

KIR ÇİÇEK BALI

KREM BALI

Zile pekmezi

Erik Marmelatı

İncir Reçeli

Kapari Salamurası

Madımak Konservesi

İmroza organik sabun çeşitleri

Gelincik reçeli ve şurubu

 

 01/10/2010 tarihinde faaliyete geçen  Bal evimiz Hatay Antakya da ilk olma özelliğini   taşıyor. Firmamızın ürün yelpazesini sadece bal ve yan organik ürünlerden oluşturmaktadır. Bal ve yan mamullerindeki çeşitliliği zengin ve hesaplıdır. Yüzde yüz doğal ve hiç bir katkı maddesi içermeyen çiçek balına, hem süzme bal hem de petek bal olarak ulaşabilirsiniz.

Ormangülü, Kaçkar Dağları'nın eteklerinde 1500-1800 m. rakımlı ormanlık alanlarda yetişmektedir. Kovanların, ormanın bitip yaylanın başladığı yere yakın bir noktada olması nedeniyle arılar, ormanda çiçek açan bitkilerin yanı sıra yayla çiçeklerinden de bal elde edibiliyorlar.

Ormangülünün pembe açan çiçeklerinden başka kırmızı ve beyaz açanları da vardır. Türkiye'deki tüm ormangülleri içinde sadece Kaçkar eteklerinde yetişenler, arıların bal yaptığı süre boyunca çiçek açmaktadır.
 

Ormangülü Balı ( Deli Bal ) , yerli safkan ve Kafkas arıları tarafından üretilen özel bir baldır.Orman gülü balı doğal koşullarda, kendine özgü aroması ile çok özgün bir baldır. 

Halk arasında "deli bal" olarak da bilinir. Çok uzun süreden beri tedavi edici ve tadlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Besleyici ve kuvvet vericidir. Mikropların üremesini önler. Yara iyileştirici etkiler gösterir. Çocuklarda sık görülen ağız iltihaplarına (aft, ağız yarası) karşı başarı ile kullanılır.

Bal, bileşiminde bulunan çeşitli vitamin, mineral, organik asit ve enzimler nedeniyle sindirimikolay , besleyici ve birçok hastalığa karşı koruyucu ve tedavi edici özellikler gösterir. Balın, bileşim maddelerince zengin oluşu nedeniyle özellikle sağlıklı yaşamda önde gelen gıda maddeleri arasında yer almaktadır. 

“Balın, difteri, boğmaca, verem, ülser, bazı cilt ve sinir sistemi hastalıkları gibi 500’e yakın hastalığın tedavisinde olumlu etkileri saptanmıştır. Balın bilinen bu özellikleri sağlamasında, antimikrobiyel, antioksidan ve büyüme faktörü biyoaktivitesi gösteren bileşenler etkili olmaktadır” Yararları nedeniyle balın her gün düzenli olarak tüketilmesi önerilmektedir.

Bileşim: Glikoz ve levüloz (%70-75), sakkaroz (%2-3), dekstrin ve vitaminler içerir.

Kestane balı, Artvin yöresinin doğal bitki örtüsünde olan kestane ağacının çiçek özlerinin toplanmasıyla oluşturulan, özellikle iyileştirici ve antiseptik(mikroplara karşı koruması) olmasıyla bilinmektedir. Ayrıca yanık tedavisinde, ülser, boğaz ve göz enfeksiyonlarında çok etkili olduğu klinik denemelerle kanıtlanmıştır.

Tazeyken buruk ve acımsı tattadır. Nişasta, sakaroz, protein, kalsiyum, fosfor ve A vitamini zenginidir. Enerji verici özelliği nedeniyle sporculara ve büyüme çağındaki çocuklara önerilir. 

Koyu kahve renkli, buruk, biraz acı, kestaneye özgü tadı vardır. Antiseptik özelliği en kuvvetli olan bal çeşididir. Kasları kuvvetlendirici kan dolaşımını düzenleyici, mid eve karaciğer yorgunluğunu giderici, bağışıklık sistemini güçlendirici etki yapar.

Özellikle mevsim değişikliklerinde bol miktarda kestane balı tüketilmelidir.

Tüm bunların yanında

Kestane balı aşağıdaki hastalıkların tedavisindede etkilidir;

Adele ağrıları, titremesi, uyuşmasının giderilmesinde, Ağrı ve sancıların giderilmesinde, Ağız yaralarının iyileştirilmesinde, Akciğer hastalarının iyileştirilmesinde. 

Bademcik iltihabının yok edilmesinde, Bağırsak gazının, iltihabının giderilmesinde, Baş, göğüs, karın ağrılarının giderilmesinde, Baş dönmesinin giderilmesinde, Bel ağıralarının giderilmesinde, Beyin hastalıklarının iyileşmesinde, felç ve sinir hastalıklarını gidermede.
Cilt bazukluğunu, lekelerini gidermede, Cinsel gücü artırmada, Dammar sertliğinde, dammar tıkanıklığını yok etmede, Gözleri güçlendirmede, Halsizliğin giderilmesinde, Hazmı kolaylaştırmada, Hafızayı güçlendirmede Iştah açmada, Kabızlığın iyileştirilmesinde, Kalp çarpıntısını gidermede Kanın temizlenmesinde, Kemiklerin kuvvetlenmesinde.
 

Nezle ve grip hastalığının tedavisinde, Öksükrüğün, nefes darlığının, astım hastalığının tedavisinde, Romatizma ve siyatiğin tedavisinde, Sarılık hastalığının iyileştirilmesinde, Sedef hastalığının giderilmesinde, Sonderece etkili olduğu Klinik denemelerle kanıtlanmış ve halk arasında yüzlerce yıldır doğal ilaç olarak kullanıla gelmiştir. 

Bal, bileşiminde bulunan çeşitli vitamin, mineral, organik asit ve enzimler nedeniyle sindirimikolay , besleyici ve birçok hastalığa karşı koruyucu ve tedavi edici özellikler gösterir. Balın, bileşim maddelerince zengin oluşu nedeniyle özellikle sağlıklı yaşamda önde gelen gıda maddeleri arasında yer almaktadır. “Balın, difteri, boğmaca, verem, ülser, bazı cilt ve sinir sistemi hastalıkları gibi 500’e yakın hastalığın tedavisinde olumlu etkileri saptanmıştır.  

Balın bilinen bu özellikleri sağlamasında, antimikrobiyel, antioksidan ve büyüme faktörü biyoaktivitesi gösteren bileşenler etkili olmaktadır” Yararları nedeniyle balın her gün düzenli olarak tüketilmesi önerilmektedir.  

Hiçbir ısıl işlem uygulanmadan Doğal haliyle Kavanozlanmaktadır. Doğru bal kaynatılmamış olan baldır.  

Bitkilerden topladıkları nektar ve salgılardan bal yapan arıların 20 milyon yıldır bal ürettiği bilinmektedir.
Balarılarından oluşan bir kolonide bir ana arı, on binlerce işçi arı ve yüzlerce erkek arı bulunur. Bunlar bir kovan içerisinde birlikte yaşarlar. Balarısı kolonisi tüm faaliyetlerini, kovan içerisinde, kendi vücudundan salgıladığı balmumu ile oluşturduğu peteklerde yürütür.
Nektar, genellikle çiçeklerden toplanan şeker, su ve bazı başka eser miktardaki maddeleri içeren ve arının bal kesesinde kovana taşıdığı sıvıdır.
Bal, arıların çiçeklerden topladığı nektarın, kendi vücutlarından salgıladıkları bir takım enzimlerle işlenmesi sonucu, dayanıklı, yoğun ve yüksek besin değeri içeren bir gıda maddesine dönüştürülmesi ile elde edilir.
450 gr. bal elde etmek için, 17.000 arı ortalama 10 milyon çiçeği ziyaret etmek durumunda kalır. Market raflarına 1 kg bal üretmek için arı kolonisi dünyanın çevresini 6 kez dolaşacak kadar uçmak durumunda kalır.


Sağlığınız için Hergün Bal yiyin
İLETİŞİM: Cumhuriyet mah, Adnan menderes cad, No:17,31040 ANTAKYA HATAYTelefon: 326 214 73 13      gsm:535 218 94 90 e-mail:balcibalevi@hotmail.com