ÖĞRENCİLERE İLK YARDIM VE ÖNEMİ KONULU KONFERANS

 Narlıca Sağlık Ocağı Doktoru Ali Kanatlı ve Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Sağlık Yüksek Okulu Hemşirelik Bölümü son sınıf 6 öğrencisi tarafından Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesi öğrencilerine ''İlk yardım ve Önemi'' konulu konferans verildi.
ÖĞRENCİLERE İLK YARDIM VE ÖNEMİ KONULU KONFERANS
Kanatlı, konferansta yaptığı konuşmada, ülkemizde meydana gelen kazalardaki ölümler ve sakat kalmaların en büyük nedenlerinden birisinin kazalara müdahale eden kişilerin ilk yardım uygulamalarını bilmemesinden dolayı olduğunu söyledi.
     Kazalarda zamanında yapılacak ilk yardım uygulanmasının önemli olduğunu ifade eden Kanatlı, şöyle devam etti:
     ''Kazalardaki ölümlerin yaklaşık olarak yüzde 10'nu ilk beş dakika içerisinde meydana gelmektedir. Kazalardaki ölümlerin yaklaşık yüzde 50'si ise ilk yarım saat içinde gerçekleşir. Bu da bize kazalarda ilk yardımın en kısa sürede ve etkin bir şekilde yapılmasının kurtarılacak hayat sayısını artırdığını gösterir. Yapılan araştırmalarda,kalp durmalarında ilk yardımın zamanında yapılmasıyla hastaların yaklaşık yüzde 40'ı kurtarılmıştır. Yine bazı araştırmalar kalp durmalarında ambulans gelinceye kadar yapılan müdahaleler ile yaralıların yaklaşık yüzde 20'sinin kurtarıldığı tespit edilmiştir.''
     Kanatlı, ilk yardımın öncelikli amacının hayat kurtarmak olduğunu vurguladı.