Organ Nakli Haftası etkinlikleri

İl Sağlık Müdürü Mustafa Kiremitçi ''Organ bağışı konusunda halkımızda oluşan yanlış anlama ve tereddütlerin ortadan kaldırması yönünde resmi ve sivil her kurum ve kuruluşun üzerine düşen görevi yerine getirmesi çok önemlidir'' dedi.
Organ Nakli Haftası etkinlikleri
Kiremitçi, 3-9 Kasım Organ Nakli Haftası nedeniyle Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesi'nde düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, organ bağışının herkesin merak ettiği ancak çok da yakın durmadığı, tıbben çok önemli bir konu olmasına rağmen çok da gündemde tutulmayan bir konu olduğunu söyledi.
 
     Beyin ölümü gerçekleşmiş kişinin ölmeden önce kendi isteği, şahitler ve bir Tıp Kurumunun onayı ile veya beyin ölümü gerçekleştikten sonra yakınlarının onayı ile organ değiştirme ihtiyacı olan bir hastaya organ nakli için gerekli organlarını vermesi olduğunu kaydeden Kiremitçi, ''Ancak ne yazık ki organ bağışı Ülkemizde gerek halkımızın ilgisi gerekse kurumlarımızın hazırlıkları henüz istenilen noktanın çok uzağında. Bu gün Dünya ortalaması milyon nüfusta 16?17 kadavra organ bağışı iken bu oran ülkemizde ne yazık ki milyon nüfusta 3 olarak görülmektedir'' diye konuştu.
     Kiremitçi, Türkiye'de organ bağış oranının diğer gelişmiş ülkelere oranla düşük olmasının birçok nedeni olduğunu, en önemli nedeninin halkın bu konudaki bilgi eksikliğinden kaynaklandığını düşündüğünü ifade etti.
     Organ Bağışının gerek tıbbi, gerek sosyal ve gerekse de dini açıdan hiç bir engelinin olamayacağı, hatta teşvik edilmesi gerektiği artık tüm ilgili kurum ve kuruluşlarca da dile getirildiğini belirten Kiremitçi, ''Bu konularda halkımızda oluşan yanlış anlama ve tereddütlerin ortadan kaldırması yönünde resmi ve sivil her kurum ve kuruluşun üzerine düşen görevi yerine getirmesi çok önemlidir. Bu nedenle ''3?9 Kasım Organ Nakli Haftası'' olması nedeni ile organ bağışı konusunda gerekli bilgilendirmeleri yapmak ve halkımızda gerekli organ bağışı bilincini artırmak amacı ile İl Sağlık Müdürlüğü olarak tarafımızdan birçok etkinlik planlanmıştır'' ifadelerini kullandı.

     Kiremitçi, organ bağışının teşviki kapsamında ''İl merkezi ve ilçelerimizdeki çeşitli meydanlara organ bağışının işlendiği ve teşvik edildiği bez afişler asılacaktır. Antakya ve İskenderun'da tespit edilen bir alışveriş merkezinde organ bağışı broşürlerinin dağıtıldığı ve bağışların kabul edildiği stantlar kurulacaktır. Ayrıca hafta boyunca birinci basamak sağlık kuruluşlarımızda ve hastanelerimizin ilgili bölümlerinde, gelen hasta ve hasta yakınlarına organ bağışı ile ilgili eğitici ve teşvik edici konuşmalar'' gibi etkinliklerin düzenleneceğini söyledi.
     Sunumun ardından öğrenci ve öğretmenlerden organ bağışı yapmak isteyenlerin kayıtlarının alındığı ve kendilerine ''Organ bağış kartı'' verildiği öğrenildi.
     Etkinliğe, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Mehmet Zülfi Camkurt Hatay Tabipler Odası Başkanı Selim Matkap, Antakya Devlet Hastanesi Başhekimi Ömer Akın, İl Sağlık Müdürülüğü yetkilileri, öğrenciler ve öğretmenler katıldı.