OYUN OYNAMAYAN ÇOCUK ROMATİZMA RİSKİ ALTINDA

OYUN OYNAMAYAN ÇOCUK ROMATİZMA RİSKİ ALTINDA -GENELLİKLE YAŞLILIK HASTALIĞI OLARAK BİLİNEN ROMATİZMANIN ÇOCUKLARDA DA GÖRÜLEBİLDİĞİ BİLDİRİLDİ
OYUN OYNAMAYAN ÇOCUK ROMATİZMA RİSKİ ALTINDA
Çocuklarda görülen kol, bacak ve karın ağrıları ile ateşli rahatsızlıkların romatizma hastalıklarının habercisi olabileceği bildirildi.
     Çocuk Romataloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Özgür Kasapçopur, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) tarafından düzenlenen ''3. Pediatri Günleri'' kapsamında geldiği Hatay'da AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaşlılık hastalığı olarak bilinen romatizmanın çocukları da tehdit ettiğini söyledi.
     Çocuklarda romatizma rahatsızlıklarının enfeksiyona bağlı, genetik olarak ya da nedeni bilinmeden ortaya çıkabileceğini ifade eden Kasapçopur, bu konuda ailelerin çok dikkatli olması gerektiğini kaydetti.
     Yeni doğan döneminde bile romatizma rahatsızlığının görülebileceğini vurgulayan Kasapçopur, şöyle devam etti:
     ''Kas, eklem ağrıları ciddi ve önemsenmesi gereken rahatsızlıklardır. Bu hastalık sadece yaşlılarda görülmüyor. Küçük yaşlarda da ortaya çıkabiliyor. Hastaneye başvuran çocukların yüzde 20'sinde romatizma rahatsızlıklarına rastlıyoruz. Bu konuda erken tanı konulup tedavi yapılmazsa kalıcı eklem bozukluklarına yol açabilir. Bu nedenle aileler çocuklarının eklemlerinde meydana gelebilecek şişliklere, herhangi bir nedene bağlanamayan karın, kol ve bacak ağrılarına karşı duyarlı olmalı. Bu gibi belirtilerde aileler hemen hastanelere başvurmalı.''
     Romatizmayı hareketsiz yaşamın tetiklediğinin de altını çizen Kasapçopur, çocukların bilgisayar başında uzun süre vakit geçirmemesi gerektiğini kaydetti.
     Düzensiz beslenme ve hareketsiz yaşam nedeniyle bu hastalığın görülme sıklığının her geçen gün daha da arttığını vurgulayan Kasapçopur, çocuklara bu hastalıktan korunmak için bol bol oyun oynamaları tavsiyesinde bulundu.
    
     - ÇOCUKLAR DA EN AZ 10 DAKİKA YÜRÜMELİ -
    
     Kasapçopur, romatizma rahatsızlıklarıyla mücadele kapsamında düzenli yürüyüşün çok önemli olduğunu söyledi.
     Doktorların herkese tavsiye ettiği ''günde en az 10 dakika yürüyün'' kuralının çocuklar için de geçerli olduğunu ifade eden Kasapçopur, ''Bu rahatsızlıkla ilgili bir önlem alınmazsa hastaneye bu konuda şikayetler her geçen gün daha da artar. O nedenle çocuklar oyun oynamalarının dışında mutlaka aileleriyle birlikte yürüyüş yapmalı. Hareketsiz yaşamdan uzaklaşmalı'' diye konuştu.
     Kasapçopur, romatizma rahatsızlıklarının Türkiye'de gelişmiş ülkelerden daha fazla olduğunu da sözlerine ekledi.