REYHANLI SAĞLIK GRUP BAŞKANINDAN ALERJİ UYARISI

Reyhanlı Sağlık Grup Başkanı Dr. Alpay Özkaya, alerjileri bulunan vatandaşların bahar aylarında ağaç ve çimenlik yerlerden uzak durmaları gerektiğini söyledi.
REYHANLI SAĞLIK GRUP BAŞKANINDAN ALERJİ UYARISI
 Dr. Özkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçesinde güneşin yüzünü göstermesiyle doğanın canlanmaya başladığını ve hava sıcaklığının 20 derecenin üzerine çıktığını, ancak alerjisi bulunan vatandaşların hastanelere başvurularının arttığını kaydetti.
 
 
     Bahar aylarında alerjisi olan vatandaşların şikayetlerinin arttığını ifade eden Özkaya, şöyle devam etti:
     ''Alerjileri bulunan vatandaşlar bahar aylarında ağaç ve çimenlerden uzak durmalı. Bahar alerjilerinin sıklıkla polenlerin oluşturduğu havaya dikkat çekerek alerjisi olan kişilerin, yılın diğer mevsimlerinde önemli bir problem yaşamazken, her yıl belirli aylarda tekrarlayan şikayetlerle doktorlara başvurmak zorunda kalıyor. Astım, saman nezlesi, ürtiker bahar mevsiminde en sık görülen alerjik hastalıkları arasında yer alıyor.''
     Alerjinin belirtileri sık sık ve arka arkaya hapşırma, burun içi kaşıntısı, göz içi kaşıntısı ve göz yaşarması olarak dikkati çektiğini belirten Özkaya, ''Sabahın erken saatlerinde, sıcak, kuru ve fırtınalı havalar gibi polenlerin yoğun görüldüğü havalarda mümkünse dışarıya çıkmayın. Mutlaka dışarı çıkmak gerekiyorsa ağzı ve burnu kapatan maskelerden yararlanın. Açık havada spor ve egzersizlerden, ağaç ve çimenlik yerlerden uzak durun. Dışarıda mutlaka güneş gözlüğü kullanın ve eve gelince gözlüğünüzü bol suyla yıkayın. Günlük kıyafetlerinizi yatak odası dışında bir yerde hemen değiştirin'' diye konuştu.