ŞALGAMLIK HAVUÇ HATAY'DA ÜRETİLİYOR

-ÇOK SAYIDA ÜRÜNÜN YETİŞTİRİCİLİĞİN YAPILDIĞI HATAY, ŞALGAM SUYUNUN ANA MADDESİ OLAN HAVUÇ ÜRETİMİNDE DE İLK SIRALARDA YER ALIYOR
ŞALGAMLIK HAVUÇ HATAY'DA ÜRETİLİYOR
 Verimli tarım arazileri ve iklim koşullarıyla çok sayıda ürün çeşidinin yetiştiriciliğinin yapıldığı Hatay'ın, şalgam suyunun ham maddesi olan havuç üretiminde de ilk sırada yer aldığı bildirildi.
     Tarım İl Müdürü Bestami Zabun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hatay'da geçen yıl şalgam suyu için 271 ton havuç üretiminin yapıldığını, bu rakamla bölgenin Türkiye üretiminde ilk sıralarda yer aldığını söyledi.
     Hatay'ın Samandağ ve İskenderun ilçelerinde çiftçiler tarafından bir sezonda meyve ve sebzenin üçüncü ürün olarak yetiştiriciliğinin yapıldığını ifade eden Zabun, mart nisan aylarında ekimine başlanan şalgamlık havucun 3-4 aylık bir dönemde hasat edilecek duruma geldiğinin kaydetti.
     Çiftçilerin bir karış toprağını değerlendirmek adına pamuk ve buğdayın yanı sıra para edebilecek diğer ürünlerin ekimine yöneldiğinin altını çizen Zabun, ''Pamuk, buğday ekiminin yanı sıra bölgemiz, maydanoz, kavun, ıspanak ve şalgam havucu üretimiyle de adından söz ettiren bir yer. Çok zahmetli olmayan ve kısa sürede paraya dönüşmesi nedeniyle şalgam havucu çiftçilerimiz tarafından çok tercih ediliyor. Çiftçilerimiz ek bir gelir olarak şalgam havucu ekerek, toprağını değerlendiriyor'' diye konuştu.
    
     -EKİM ALANI HER GEÇEN YIL ARTIYOR -
    
     Zabun, Hatay'da yetiştirilen şalgam havucunun Adana başta olmak üzere Mersin, Osmaniye, Gaziantep'in yanı sıra diğer illerdeki fabrikalara gönderildiğini belirtti.
     Bölgede yetiştirilen kaliteli havuçların fabrikalarda çok fazla tercih edilen ve uzmanlar tarafından da içilmesi önerilen şalgam suyuna dönüştüğünü vurgulayan Zabun, ''Türkiye'nin şalgam havucu üretiminin yüzde 19'unu Hatay karşılıyor. Bu ürün sayesinde üreticilerimizin yüzü gülüyor. Çünkü şalgam suyuna ilginin artmasıyla ekim alanı da buna paralel olarak genişliyor'' dedi.
     Hatay'ın ''Tarım ve Kırsal Kalkınma Strateji Planı''nın oluşturulduğunu ifade eden Zabun, bu kapsamda bölgede yetiştiriciliği yapılan ve Türkiye üretiminde ilk sırada yer alan ürünlerin ihracatını arttırmayı hedeflediklerini söyledi.
     Şalgamlık havuç da bölgenin üretimde ilk sırada yer almasına rağmen ihracatının bulunmamasının büyük bir eksiklik olduğunu belirten Zabun, 2011-2015 yıllarını kapsayan strateji planı kapsamında havucun da ihraç ürünleri arasında yerini almasını sağlayacaklarını kaydetti.
     Türkiye'nin yaş meyve sebze ihracatının yüzde 29,6'sını karşılayan Hatay'ın tarım açısından çok önemli bir yer olduğunun altını çizen Zabun, şalgam havucunda da ilin adını duyuracağını, bu konuda çiftçilere sürekli eğitim çalışması yaparak kaliteli ürün ekiminin yapılmasını amaçladıklarını sözlerine ekledi.