SAMANDAĞ SAHİLİ KAPLUMBAĞALARINA EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Türkiye'nin en önemli carretta caretta ve chelonia mydas türü yeşil deniz kaplumbağalarının yuvalama merkezlerinden biri olan ve 14 kilometrelik uzunluğa sahip Samandağ sahili bugünlerde kaplumbağalara ev sahipliği yapıyor.
SAMANDAĞ SAHİLİ KAPLUMBAĞALARINA EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR
Samandağ Kaymakamı Süleyman Özçakıcı, Garnizon Komutanı Ali Rıza Gümüş, Emniyet Müdür Vekili Murat Şimşek ve beraberindekilerle birlikte sahile gelerek, yuvalama alanlarında incelemelerde bulundu. Samandağ Kaymakamlığı Bilimsel Araştırma Merkezi Sorumlusu Bektaş Sönmez, Kaymakam Özçakıcı ve beraberindekilere sahildeki yuvalama alanları ve nesli tükenme tehlikesi altındaki kaplumbağalar hakkında bilgi verdi.
 

     Kaplumbağaların sahile mayıs ayı sonlarından ağustos ayı başlarına kadar gelerek yumurtalarını bıraktıklarını ifade eden Sönmez, ''Samandağ sahiline gelen kaplumbağalar yaklaşık 90-100 kilogram arasında ve uzunlukları ise 80-90 santim arasında. Her yıl yumurtlamak için Samandağ sahiline gelen kaplumbağalara, 80 santim derinliğinde açtığı çukura 100 ile 120 adet yumurta bırakıyor. Yavrular yumurtalardan ağustos ayından itibaren çıkmaya başlıyor'' diye konuştu.
     Sönmez, deniz kaplumbağaların sahilde şuana kadar yaklaşık 300 yuva yaptığını ve bu sayısının geçen yıla oranla daha iyi olduğunu kaydetti.