SAMANDAĞ'DA TURFANDA CAN ERİK TÜKETİCİYLE BULUŞTU

Samandağ'ın önemli gelir kaynağına sahip turfanda olarak çıkan ''Can Erik'', Çöğürlü Köyü ve Sutaşı Beldesi'nde üretici tarafından hasadına başlandı.
SAMANDAĞ'DA TURFANDA CAN ERİK TÜKETİCİYLE BULUŞTU
 Samandağ can eriği başta İstanbul ve diğer şehirlerde sebze hali, süpermarket ve manav tezgahlarında tüketiciye sunulmaya başlandı.
     Can eriğin üretici satış fiyatıyla market ve sergilerde satılan fiyat arasında büyük bir artış farkı olduğunu belirten tüccar ve üreticiler bu durumdan mağdur olduklarını belirttiler.
     İlçede 21 yıldır can eriğin üretimi ve pazarlamasını yapan Tahsin Fırıncıoğulları, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Samandağ'a özgü can turfanda olarak çıkan can eriğin toplanmasına 10 gün önce başlandığını belirterek, şöyle devam etti:
 
 
     ''Her yıl olduğu gibi bu yıl da can erik mevsiminde üreticiden alıp ambalajını yaptıktan sonra başta İstanbul, Bursa ve diğer şehirlere dağıtıyoruz. Biz sebze hallerine veriyoruz. Oradan da market, sergi ve manavlar alıyor. Şu anda can erikin üreticiden 5-6 TL'ye alıyoruz. İstanbul'da sebze hali fiyatı 8-9 TL arasıdır. İstanbul'a götürene kadar bayağı bir masrafı oluyor. Önemli olan ve hem bizi hem de üreticiyi olumsuz yönde etkileyen husus perakende fiyatlarının sebze hali fiyatından en az 5-6 kat fazlaya satılmasıdır. Bu durum alım gücünü düşürüyor ve sürümü engelliyor. Bu konuda üretici ve tüccarın mağduriyetini giderecek önlemlerin alınmasını istiyoruz.''
     Bu yıl üretimde düşüş yaşandığını, bunun nedeninin ağaç çiçek açmışken yağış ve dolunun yağmasını gösteren Fırıncıoğulları, ''Ürün geçen yıla göre yarı yarıya düştü'' diye konuştu.