' SURİYE İLE SAĞLIK ALANINDA İŞBİRLİĞİ

ÖZEL DEFNE HASTANESİ GENEL MÜDÜRÜ ALTINAY: ''SAĞLIK TURİZMİ ALANINDA SURİYE İLE İLİŞKİLERİMİZİ DAHA DA GELİŞTİRECEĞİZ'' 
' SURİYE İLE SAĞLIK ALANINDA İŞBİRLİĞİ
Hatay'da kurulu Özel Defne Hastanesi Genel Müdürü Fazıl Altınay, sağlık turizmi alnında Suriye ile ilişkileri daha da geliştireceklerini, bu kapsamda ortak yatırımlar yapacaklarını belirtti.
     Altınay, Suriye Tabip Sendikası Başkanı Wael Nader Alhalkke'yi kabul ederek, kente yaptıkları sağlık çalışmaları hakkında bilgi verdi.
     Suriye ile vize uygulamasının kaldırılmasının ardından iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da arttığını ifade eden Altınay, bunu sağlık alanına yaymayı hedeflediklerini belirtti.
     Daha önce Halep ve Şam'da çeşitli ziyaretlerde bulunduklarını vurgulayan Altınay, şöyle devam etti:
     ''Yaptığımız girişimlerle Halep'te mülkiyeti tabip sendikasına ait arsa üzerine özel hastane inşa etmek için çalışma başlattık. Amacımız, sağlık turizmi alanında Suriye ile ilişkilerimizi daha da geliştirmek. Bilgi ve tecrübelerimizle artık Suriye'deki hastalara da hizmet götüreceğiz.''
     Hastanelerinde günde ortalama bin 200 poliklinik hizmeti verdiklerinin altını çizen Altınay, son aylarda Suriye'den de hastaların tedavi için kente geldiğini söyledi.
    
     -''TÜRKİYE SAĞLIK ALANINDA SURİYE'DEN DAHA İYİ DURUMDA''-
    
     Alhalkke de Türkiye'nin sağlık alanında Suriye'den daha iyi durumda olduğunu belirtti. Sağlık alanında Türkiye'nin bilgi ve tecrübelerinden yararlanarak ortak yatırım yapmanın ülkeleri açısından çok önemli olacağını vurgulayan Alhalkke, şöyle konuştu:
     ''Suriye'deki hastanelerde 15 bini devlet, 7 bini özel sektörde olmak üzere toplam 22 bin yatak sayısı var. 2009 yılına kadar insanların çoğu ücretsiz olduğu için devlet hastanelerini tercih ediyordu. Ancak bu yılın başından itibaren devlet, hastalardan katkı payı almaya başladı. Bu nedenle hastalar daha kaliteli hizmet sunan özel hastanelere gitmeye başladı. Hastalarımıza daha iyi sunmak için yatırımlar yapmaya karar verdik. Bu kapsamda Hatay'da bulunan Özel Defne Hastanesi ile işbirliği yaptık. Türkiye'deki sağlık sektöründeki deneyimlerden yararlanarak, hastalarımıza kaliteli hizmet sunacağız.''
     Daha sonra Alhalkke, beraberindeki heyetle birlikte hastanede incelemelerde bulunarak çalışmalar hakkında bilgi aldı.