Suriye'deki karışıklık nedeniyle evlenemiyorlar

Ülkesindeki olaylar nedeniyle Türkiye'ye sığınan ve Kızılay tarafından Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde kurulan çadır kentte kalan Suriyeli Semira Şihade, çarşıda gezerken tanıştığı Türk inşaat işçisiyle evlenme kararı aldı. Ülkesindeki karışıklık nedeniyle nüfus cüzdanı ve bazı resmi belgeleri getiremeyen Şihade, aşık olduğu kişiyle evlenebilmek için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve yetkililerden yardım istedi.
Suriye'deki karışıklık nedeniyle evlenemiyorlar
  6 aydan bu yana Reyhanlı'daki çadır kentte ailesiyle birlikte kalan Semira Şihade (30), AA muhabirine yaptığı açıklamada, 45 gün önce ilçe merkezinde gezerken tanıştığı ve arkadaşlık yapmaya başladığı Abdurrahman Cemiloğlu'na (48) aralarındaki duygusal yakınlaşmanın aşka dönüştüğünü söyledi.
     Bir süre sonra Cemiloğlu ile evlenmeye karar verdiklerini belirten Şihade, ancak Türkiye'ye gelirken yanına nüfus cüzdanı ve bazı resmi belgelerini getiremediği için nikah yapamadıklarını ifade etti.
     Şihade, Suriye'deki karışıklık nedeniyle resmi belgelerini almak üzere ülkesine gidemediğini belirterek, şunları söyledi:
     ''Abdurrahman'a karşı görür görmez farklı duygular hissettiğim, her çarşıya çıkışımda gözlerimin aradığı Abdurrahman Cemiloğlu ile evlenmek istiyorum. Ancak belgelerim olmadığı için evlenme kararımızı uygulayamıyoruz. Suriye'den karışıklık nedeniyle apar topar Türkiye'ye sığındık. Evimizi nasıl terk ettiğimizi bile bilemedik. Yanımıza hiçbir şey alamadık. Bu nedenle nüfus cüzdanım ile bazı resmi evraklarım da orada kaldı. Evraklarım olmadığı için ve kaydım Suriye'de bulunduğu için de Cemiloğlu ile evlenemiyorum. Bu konuda Başbakan Recep Tayip Erdoğan ve yetkililerden yardım istiyorum.''

     Daha önce evlenen ve en büyüğü 20, en küçüğü 15 yaşında dört çocuğu bulunan Cemiloğlu'nun yaşının kendisinden büyük olmasına rağmen bir sıkıntı yaşamadıklarını belirten Şihade, ''Gayet güzel anlaşıyoruz. Evlenmek için ailemin de onayını aldım. Bu aşkı nikahla noktalamaya karar verdik'' diye konuştu.
     Bugüne kadar hiç evlenmediğini ve aradığı aşkı kendilerine kucak açan Türkiye'de bulduğunu ifade eden Şihade, en büyük arzusunun güzel bir düğünle hayalindeki gelinliği giyerek Cemiloğlu ile dünya evine girmek olduğunu kaydetti.
     Cemiloğlu da, 5 yıl önce dört çocuğunun annesi eşini geçirdiği kalp krizi nedeniyle kaybettiğini, bu olaydan sonra asla evlenmeyi düşünmemesine rağmen, Şihade'yi görünce bu fikrinin değiştiğini söyledi.
     Şihade'nin çadır kentten çarşı iznine çıkmasını dört gözle bekler hale geldiğini, artık belli zamanlarda görüşmelerinin kendilerine yetmediğini vurgulayan Cemiloğlu, ''Sürekli çarşıda buluşmak olmuyor. Çevredekiler yanlış anlayabiliyor. Bu nedenle bir an önce Şihade ile evlenmek istiyorum. Ancak Şihade Suriye'deki karışıklıkların devam etmesi nedeniyle de evraklarını almaya gidemiyor. Suriye'ye gitmeye korkuyor. Yuva kurabilmemiz için yardım bekliyoruz'' dedi.