''TARIM VE ÇEVRE SU KİRLİLİĞİ EĞİTİM SEMİNERİ''

''TARIM VE ÇEVRE SU KİRLİLİĞİ EĞİTİM SEMİNERİ'' -TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI ÇEVRE AFET DAİRE BAŞKANI MUTLU: -''1 LİTRE MEYVE SUYU İÇİN 20 LİTRE SU HARCANIYOR''
''TARIM VE ÇEVRE SU KİRLİLİĞİ EĞİTİM SEMİNERİ''
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Çevre Afet Daire Başkanı Ömer Faruk Mutlu, gıda güvencesinin en büyük unsurlarından birinin su olduğunu belirterek, ''1 litre meyve suyu için 20 litre su harcanıyor'' dedi.
     Mutlu, Antakya Ticaret Borsası salonunda ''Tarım ve çevre su kirliliği eğitim seminerinde'' yaptığı konuşmada, yaşamın önemli kaynaklarından birisi olan suyun tasarruflu ve bilinçli olarak tüketilmesi gerektiğini bildirdi.
     Dünyada petrolün önemini yitirmediğini, ama kamuoyunun ve şirketlerin gündeminde suyun yer aldığını vurgulayan Mutlu, şöyle konuştu:
     ''2000 yılında dünya nüfusu 6 milyara yükseldi. Buna karşılık tarım arazilerinde ciddi azalma oldu. Gıda güvencesinin en büyük unsurlarından biri sudur. 1 litre meyve suyu için 20 litre su harcanıyor. Bütün bunları dikkate aldığımızda suyun stratejik önemi ortaya çıkıyor. Sektörde ciddi anlamda kaos olmaması için suyu dikkatli ve kirletmeden kullanmalıyız. Bir insanın günde tüketeceği su ortalama 4 litre olmalı. Ancak, harcanan ise 5 mislidir. Ülke olarak su kaynakları konusunda zengin değiliz. Bugün yeterli su var, gelecekte sıkıntı çekmememiz için dikkatli kullanmak zorundayız.''
     Tarım İl Müdürü Bestami Zabun da tarım ilaçları, böcek öldürücüler ve kimyasal gübrelerin de su kirlenmesinde önemli rol oynadıklarına dikkati çekerek, duyarlı olunması gerektiğini kaydetti.
     Su kirliliğine karşı gerekli önlemleri aldıklarını anlatan Zabun, belirledikleri 31 istasyonundan yılda 4 dönem halinde su numuneleri aldıklarını, nitrat analizi yaptırdıklarını bildirdi.
     Üç gün sürecek eğitim seminerine 44 personel katıldı.