TEKERLEKLİ SANDALYE BAĞIŞ TÖRENİ

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, engellilerin hayatın her alanında yer alması gerektiğini söyledi.
TEKERLEKLİ SANDALYE BAĞIŞ TÖRENİ
 Lekesiz, Türkiye Sakatlar Derneği Hatay Şubesinin düzenlediği ''Tekerlekli Sandalye Bağış Töreni''nde yaptığı konuşmada, Hollanda'da yaşayan işadamı Safi Eski'nin yurt dışında olmasına rağmen hem memleketini hem de hemşehrilerini unutmadığını ve her yıl edindiği engelli araçları Hatay'daki engelli vatandaşlara bağışladığını kaydetti.
     Bütün herkesin engelliler konusunda duyarlı olması gerektiğini ifade eden Lekesiz, ''Son yıllarda bir çok alanda dönüşümler yaşandı. Bunlardan bir tanesi de Evrensel İnsan Hakları'nda yer alan, toplumda dezavantajlı kesimlerle ilgili olarak duyarlılığın yaygınlaşması. Toplumun her alanında engellilerin yer alması gerekiyor, özellikle de eğitim alanında var olmaları bizim için çok önemli. Günümüzde atılacak her adımda engelliler de hesaba katılıyor. Devletin sosyal politikalarında engellilere bir çok haklar veriliyor'' diye konuştu.
 

     Kentte bulunan 42 bin engellinin detaylı durumunu anlatan bir kitap çıkarma hazırlığında olduklarını vurgulayan Lekesiz, kitabın engellilere yardımda bulunmak isteyen herkese yol göstereceğini olacağını belirtti.
     Yıl sonuna kadar bitirilmek üzere bir ''Engelli Koordinasyon Merkezi'' açmayı hedeflediklerini kaydeden Lekesiz, bu merkezde sanat, spor ve engelli vatandaşların ilgilenebileceği bir çok faaliyet alanı bulunacağını söyledi.
     Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş da, 2012 yılına kadar engelsiz bir Antakya oluşturmayı amaçladıklarını belirtti.
 
    V
     Kentte 10 caddeyi engelli vatandaşların kullanımına uygun bir şekilde düzenlediklerini vurgulayan Savaş, diğer caddelerinde bu kapsamda düzenlemeler yapılacağını kaydetti.
     İlk Adım Rehabilitasyon Merkezi, dernek ve belediye işbirliğiyle engelli vatandaşların diş bakımını için bir çalışma yürüttüklerini ifade eden Savaş, derneğe İzmir'den bir grup diş hekimi bir hafta boyunca engellilerin diş bakımını ücretsiz bir şekilde üstleneceğinin müjdesini verdi.
     Hayırsever işadamı Safi Eski ise şimdiye kadar Konya, Karaman ve Hatay'da 65'i akülü olmak üzere toplam 200 engelli aracı bağışlayarak engellileri sevindirdiğini, bugün de 60'ı akülü 30 tekerlekli sandalyeyi bağışlamanın sevincini yaşadığını söyledi.
 
 

     Amacının tüm engellileri araç sahibi yapmak olduğunu kaydeden Eski, araçların Hollanda'dan Türkiye'ye naklini üstlenen işadamı Mehmet Cemali'ye de teşekkür ederek, engelli vatandaşlara yaptığı bu hizmetlerin devam edeceğini belirtti.
     Türkiye Sakatlar Derneği Hatay Şubesi Sekreteri Semra Güzel, derneğin amacının kent genelinde bulunan tüm engelli vatandaşlara ulaşıp, bu engellileri toplumla birleştirmek olduğunu kaydetti.
 

     Konuşmaların ardından daha önce çekilen kurada adı çıkanlara engelli araçları törenle verildi. Törende engellilerden oluşan müzik grubunun seslendirdiği şarkılar ilgiyle takip edildi.
     Tören Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) İl Müdür Mevlüt Aydın ile bir çok engelli vatandaş katıldı.