TÜRKİYE MUHARİP GAZİLER DERNEĞİ GENEL BAŞKANI TANDOĞAN:

TÜRKİYE MUHARİP GAZİLER DERNEĞİ GENEL BAŞKANI TANDOĞAN: ''BİZ ŞEREF AYLIĞININ TÜM GAZİLERE AYNI ŞEKİLDE 600 LİRA ÜZERİNDEN ÖDENMESİNİ İSTİYORUZ. ŞEREF AYLIĞI GAZİYE VERİLEN DEĞER VE ÖNEMDİR, BU BÖLÜNMEMELİ. AYRIM YAPILMASI GAZİLERİ İNCİTİYOR''
TÜRKİYE MUHARİP GAZİLER DERNEĞİ GENEL BAŞKANI TANDOĞAN:
Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı Emekli Piyade Kıdemli Albay M. Şükrü Tandoğan, gazilere verilen şeref aylığının aynı oranda olmasını istedi.
     Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı Emekli Piyade Kıdemli Albay M. Şükrü Tandoğan, şube başkanları toplantısı için bulunduğu Hatay'da, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vatan ve bayrak uğruna şehit düşen ve gazi olan kahramanların ''özel insanlar'' olduğunu söyledi.
     Meclis ve şube başkanları toplantılarını yılda iki kez farklı illerde yaptıklarını, Türkiye genelinde 52 ilde şubeleri, 34 temsilcilikleri, 30 bin gazi üyeleri bulunduğuna dikkati çeken Tandoğan, şöyle devam etti:
     ''Her gelen hükümet gerçekten şehit ve gazilere, onların ailelerine gerekli katkıyı sağlıyor. Bizler maddi olarak destek istemiyoruz. Manevi destek bizim moral motivasyonumuzu düzeltir, daha sağlıklı olmamızı sağlar. Gazilerin en büyük sorunu 'Şeref Aylığı'nda 2 uygulamanın bulunması. Şeref aylığı, hiçbir geliri olmayan gaziye asgari ücretin net tutarı olan 600 TL, sosyal güvencesi olan gaziye de 350 TL olarak veriliyor. Biz şeref aylığının tüm gazilere aynı şekilde 600 lira üzerinden ödenmesini istiyoruz. Şeref aylığı gaziye verilen değer ve önemdir, bu bölünemez. Bunda ayrım yapılması gazileri incitiyor. Bununla ilgili Milli Savunma Bakanlığı'na başvurumuz var. Hiç bir dönemde gazilerle ilgili TBMM'ye konu geldiğinde muhalefet partileri karşı çıkmamıştır. Bunun yakın zamanda bizlerin istediği gibi sonuçlanacağını umuyorum.''
    
     -DEVLET MADALYASI İSTİYORLAR-
    
     Şimdiye kadar sadece İstiklal Savaşı gazilerine ''Devlet Madalyası'' verildiğini, diğer ülkelerde olduğu gibi savaşa katılan herkese bu payenin verilmesi gerektiğini belirten Tandoğan, Kore gazilerinin 60, Kıbrıs gazilerin ise 36 yıldır 'Devlet Madalya'sı almayı beklediklerini ifade etti.
     Tandoğan, ''Son dönemde TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'e devlet madalyaların anlamlı bir törenle hayatta olanların bizzat kendisine, yoksa ailesine verilmesi hususunu, ayrıca diğer sorunlarımızı aktardık. Sporcu, sanatçı ve bilim adamlarına verilen madalyalar bizlerden esirgenmemeli. Dileriz, basit olan sorunlar yakın zamanda çözümlenir. Avustralya, Yeni Zelanda, Kore ve ABD'de' gaziye verilen şeref aylığı ve manevi değerler bizden 10 kat fazla'' diye konuştu.
    
     -''TOKİ, GAZİLERİ UYGUN KOŞULLARDA EV SAHİBİ YAPSIN''
    
     Devletin desteğinin yanı sıra dernek olarak da üyelerin acı, tatlı günlerinde, bayramlarda ve özel günlerinde yanlarında olduklarını ve katkı sağladıklarını ifade eden Tandoğan, gazi çocuklarının eğitimi ve işe yerleştirilmesi konusunda da çaba gösterdiklerini söyledi.
     Gazilerin bayram ve diğer önemli günlere tek tip resmi kıyafet ile katılmalarını sağladıklarını belirten Tandoğan, ''Tören ve protokollerde öncelik tanınması için girişimlerde bulunduk. Ayrıca, birçok gazimiz halen kirada oturuyor. TOKİ'nin gazileri uygun koşullarda ev sahibi yapmasını ve silah ruhsatlarından harç alınmamasını istiyoruz'' diye konuştu.
     Tandoğan, okullarda, sivil toplum kuruluşlarının davetlerinde ve medyada savaş yıllarını, gazilerin yaşamlarını anlatarak öğrenci ve vatandaşlara Atatürk, vatan, bayrak, toprak bilinci aşıladıklarını da sözlerine ekledi.