''TÜRKİYE'DE AIDS'TEN ÖLENLERİN SAYISI GİDEREK ARTIYOR''

AIDS Savaşım Derneği Hatay Şube Başkanı Ali Kanatlı,2010 AIDS raporu'na göre, dünyada AIDS yüzünden ölenlerin ve yeni vakaların sayısında azalma olmasına rağmen Türkiye'de artışın devam ettiğini belirtti. 
''TÜRKİYE'DE AIDS'TEN ÖLENLERİN SAYISI GİDEREK ARTIYOR''
Kanatlı, yaptığı yazılı açıklamada, AIDS'in önemine değinmek, toplumların bilinç seviyesini arttırmak amacıyla 1988'den itibaren tüm dünyada 1 Aralık Dünya AIDS Günü'nün çeşitli etkinlikler düzenlenerek kutlandığını kaydetti.
     Yaklaşık 30 yıl önce ilk vakası tespit edilmesine rağmen AIDS'e karşı etkili bir tedavinin bulunamadığını ifade eden Kanatlı, şöyle devam etti:
     ''Şu an uygulanan tedaviler hastalığı kronik hale dönüştürmekte ama virüsü tamamen yok etmemektedir. Kısa süre içinde milyonlarca insana bulaşmış ve ölmesine yol açmıştır. Dünyada yaklaşık 33,5 milyon insana HIV bulaşmıştır, bunların da yüzde 95'i gelişmekte olan ülkelerdedir. HIV'li insanların sadece yüzde 5'i gelişmiş ülkelerde yaşamaktadır. Bunun da nedeni gelişmiş ülkelerde ki yaygın halk eğitimleri ve koruyucu önlemlerdir.''
     Türkiye'de 2009 yılı sonunda yaklaşık 600 yeni AIDS vakası görüldüğünü, bir önceki sayının ise 450 olduğunu vurgulayan Kanatlı, ''Bu rakamlar gösteriyor ki Türkiye'de vakalar giderek artıyor'' dedi.