''TURUNÇGİL MARMELAT TESİSLERİNİ KURUP, 25 KADINI İSTİHDAM EDECEĞİZ''

TURUNÇGİL ÜRÜNLERİ KADIN ELİYLE DEĞERLENDİRİLECEK
''TURUNÇGİL MARMELAT TESİSLERİNİ KURUP, 25 KADINI İSTİHDAM EDECEĞİZ''
Hatay'ın Dörtyol ilçesinde faaliyet gösteren ''Portakal Çiçeği Kadın Girişimciler Derneği'' Başkanı Beyhan Doğan, Turunçgil marmelat tesislerini kurup 25 kadını istihdam edeceklerini söyledi.
     Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dörtyol'un narenciye üretimiyle tanındığını, ancak bir kaç paketleme tesisi dışında üretilen turunçgillerin değerlendirileceği tesis bulunmadığını kaydetti.
     İlçedeki narenciye üretiminin iç piyasa gönderildiği gibi ihraç da edildiğini belirten Doğan, şöyle devam etti:
     ''Dernek olarak yaptığımız araştırmalarda, bölgemizde turunçgil ürünlerinin konsantresinin çıkarıldığı, portakal ve mandalina suyu elde edilen bir tesis ve turunçgil kabuğundan reçel üretim tesisinin bulunmadığını, ayrıca portakal çiçeğinden oluşan öz yağının çıkarılıp kolonya haline getirildiği bir tesise ihtiyaç olduğunu gözlemledik. Arkadaşlarımızla birlikte, ilk fizibilite çalışmasını yaptık. Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ), Ticaret ve Sanayi Odası ile Dörtyol Kaymakamlığı ve Belediyesi ile görüşerek, verecekleri destekler konusunda görüş alışverişinde bulunduk. Hepsinden de olumlu cevap aldık. Turunçgil marmelat tesisini, kurup 25 kadına istihdam sağlayacağız.''
    
     -''DOĞAKA'YA PROJE HAZIRLIYORUZ''-
    
     İlçede ilk etapta en çok eksikliği hissedilen ve yurt içinde de büyük talep olacağını inandıkları turunçgil ürününden yapılan bir ''Marmelat ve Reçel'' üretimi tesisi kurmayı hedeflediklerini belirten Doğan, '''Turunçgilin Lezzete Dönüşüm Projesi' adı altında bir projeyi hazırlıyoruz. Bunu Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) Avrupa Birliği Kadın Girişim İstihdamı Birimine göndereceğiz'' dedi.
     Projenin kabul edilip uygulanması ile, 25 kadına eğitim verileceğini ifade eden Doğan, konuşmasını şöyle tamamladı:
     ''Dörtyol portakalının bölgede ve ulusal bazda markalaşması ve işlenmiş turunçgil ürünlerinin karlılığı, narenciye işiyle uğraşan diğer üreticileri de bu uğraş alanına yönlendirecek. Böylece oluşacak istihdam alanlarındaki artışlar, kadınların ekonomik hayatta aktif bir rol almalarını ve sosyal yaşamdaki statülerinin iyileşmesini sağlayacak.''
     Doğan, İŞKUR, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası ve Antakya Ticaret Borsasının, ''Mucize Bitki Defnenin Kadın Eli ile Kozmetiğe Dönüşümü'' konulu Avrupa Birliği Projesi kapsamında, 24 kadın girişimci ile AB ülkelerinde kozmetik sektöründe lider konumda olan İspanya, İtalya ve Fransa'ya giderek, oradaki ileri teknolojileri ve kozmetik sanayinde kadınların istihdamını inceleyeceklerini de sözlerine ekledi.