''ULUSLARARASI CİNSEL VE BEDENSEL HAKLAR KAMPANYASI''

Hatay'da, ''Uluslararası Cinsel ve Bedensel Haklar Kampanyası'' kapsamında cinsel ve bedensel haklar için ''Ortak Mücadele-Hep Birlikte'' konulu etkinlik İl Sosyal Hizmetler Toplum Merkezi Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirildi. 
''ULUSLARARASI CİNSEL VE BEDENSEL HAKLAR KAMPANYASI''
Hatay Kadının İnsan Hakları Eğitim Gurubu (KİHEP) adına açıklama yapan Sosyal Hizmetler uzmanı Cemile Güvercin Sayın, etkinliğin İstanbul, Ankara, İzmir, Van, Diyarbakır, Muğla, Çanakkale, Hatay ve Antalya'da eş zamanlı olarak düzenlendiğini söyledi.
     Cinsel ve bedensel hakların tüm insanların doğuştan sahip olduğu özgürlük, saygınlık ve eşitliğe dayalı evrensel insan hakkı olduğunu ifade eden Sayın, şöyle devam etti:
     ''Cinsel ve bedensel haklar, kadının insan hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin hayata geçirilmesi için esastır. Bu hakların geliştirilmesi demokrasinin geliştirilmesinde hayati önem taşır.
     Kadınların insan haklarını kısıtlayan veya ihlal eden kadın sünneti, namus veya ihtiras adına işlenen suçlar, kadınların ve çocukların kaçırılması veya ticareti, erken ve zorla evlendirme, çeyizle ilgili şiddet ve ölümler, kezzap saldırıları, hareket özgürlüğünün kısıtlanması ve geçici evlilikler gibi tüm zararlı geleneksel veya töresel uygulamaların ortadan kaldırılması için kanun yapmak, uygulamak ve geliştirmek ve gerekli önlemleri almak tüm hükümetlerin görevi ve sorumluluğudur. ''
     Sayın, cinsel ve bedensel hak ihlallerine karşı mücadelelerini ''Ortak Mücadele?Hep Birlikte'' sloganıyla sürdürme kararlılığında olduklarını kaydetti.
     Etkinlikte cinsel haklara ve kadına yönelik şiddete dikkat çekmek amacıyla film gösterisi gerçekleştirildi.