UNUTKANLIĞA KARŞI KAHVE VE ÇAY

Nedeni tam olarak bilinmeyen Alzheimer hastalığının günümüzde bir tedavisi bulunmasa da hastalığa yakalanma riskini azaltmak mümkün.
UNUTKANLIĞA KARŞI KAHVE VE ÇAY
Uzman Doktorlar, soğuk havalarda hepimizin sıkça tükettiği kahve ve çayın Alzheimer hastalığına yakalanma olasılığını azaltabileceğini söyleyerek 'İsveçli ve Finli nörologlar, çalışmaları sonucunda günde 3 ila 5 kahve içmenin Alzheimer oluşma riskini yarı yarıya azalttığını buldular. Alzheimer riskini azaltmak için soğuk kış günlerinde çay ve kahve tüketebilirsiniz' dedi.

Birçok araştırıcının ortak fikri olarak kahvenin, sinir sistemini koruyucu bir özelliğe sahip olduğu biliniyor. Kahvenin çok miktarda içinde barındırdığı kafein, sinir sisteminin düzenleyici bir uyaranı. Unutkanlığı toparlayıcı, ayrıca hafıza ve önbellek fonksiyonları üzerinde olumlu etkileri biliniyor. Yani, asırlardan beri birçok insanın, zinde ve uyanık kalmak için her gün kahve içmesi boşuna değil. Kahvenin aynı zamanda diyabet hastalığı, parkinson ve karaciğer hastalıkları üzerinde de koruyucu rol oynadığı iddia ediliyor.
İki fincan kahve, ihtiva ettiği kafein bakımından yaklaşık 10 fincan çaya tekabül ediyor.