VATANDAŞLARA ÜCRETSİZ İPEK BÖCEGİ TOHUMU DAĞITILDI

Adapazarı Koza Tarım Satış Kooperatifi tarafından İpek böceği yetiştiriciliğinin teşvik edilmesi ve üretiminin artırılmasını sağlamak amacıyla Yeşilpınar Beldesinde vatandaşlara ücretsiz ipek böceği tohumu dağıtıldı.
VATANDAŞLARA ÜCRETSİZ İPEK BÖCEGİ TOHUMU DAĞITILDI
Adapazarı Koza Tarım Satış Kooperatifi görevlisi Hasan Ali Arar, Türkiye genelinde yaklaşık 5 bin paket ,Hatay'da da içinde 100 paket. Her pakette 10 bin adet canlı yumurta bulunan paketler şeklinde ipek böceği tohumu dağıtılmakta olduğunu söyledi.
 

 
     Arar, ipek böceği tohum dağıtım mevsiminin başlaması dolayısıyla Türkiye'nin her yerinde dağıtım yapıldığını belirtti.
     Türkiye genelinde Koza Birlik tarafından 140 ton ipek böceği üretimi yapılmakta olduğunu ifade eden Arar, şöyle devam etti:
     ''İpek böceği yetiştiriciliğinin teşvik edilmesi ve üretiminin artırılmasını sağlamak amacıyla ücretsiz ipek böceği tohumu dağıtıyoruz. Vatandaşlarımız dağıttığımız canlı yumurta ipek böceklerini evlerinde üretiyorlar. Her paket başına yaklaşık 35 kilo verim alıyorlar. Bizler daha sonra bunları vatandaşlarımızdan kalitesine göre satın alıyoruz. Türkiye genelinde Koza Birlik tarafından 140 ton ipek böceği üretimi yapılmaktadır. Buda yurt içi ve yurt dışı satışlarıyla değerlendirilmektedir''
     Arar, Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi Hatay'da da gerek ekonomik gerekse tarımsal ilaçlamadan kaynaklanan unsurlardan dolayı koza üretimin düştüğünü vurgulayarak, Türkiye'de en fazla üretimin 45 tonla Diyarbakır'da olduğunu Hatay'da ise bu rakamın 3 ton olduğunu kaydetti.