Verem hastalığı dünyada önemli bir halk sağlığı sorunu

Antakya Verem Savaşı Derneği Başkanı Hasan Etiz, verem hastalığının dünyada önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirtti.
Verem hastalığı dünyada önemli bir halk sağlığı sorunu
Etiz, dernek binasında düzenlediği basın toplantısında, verem sıklığının halen tek etkene bağlı ve önlenebilir hastalıklar içinde birinci sırada yer aldığını söyledi.
     2010 yılında dünyada 9 milyon yeni hasta ortaya çıktığını ve bunların bir buçuk milyonunun hayatını kaybettiğini ifade eden Etiz, şöyle devam etti:  
   
     ''Afrika'nın güneyinde insidans yüz binde 300'ün üzerindedir. Rusya, Çin, Hindistan gibi sağlık sistemlerini gevşeten ülkelerde insidans hızla artmaktadır. Verem mikrobik ve ölümcül bir hastalıktır. Aşının yüzde yüz korumaması, sinsi gelişimi nedeniyle tanının geç konması, tedavinin 6-12 ay gibi uzun sürede ve 4 çeşit ilaçla yapılabilmesi, bulaşmanın solunum yolu gibi korunması zor bir yolla olması nedenlerle veremle savaş uzun süreli olup, bilinç, sabır ve kararlılık gerektirir. Ülkemizin 1960'lardaki başarısı ve Tanzanya örneği iyi örgütlenmiş verem savaşının fakir ülkelerde de başarılı olacağını kanıtlamıştır. Veremle savaş pahalı değildir. Hem bulaştırıcı hem de çoğunluğu genç, erişkin hastaların tedavisinin soyla ve ekonomik katkıları verem savaşının insana yapılmış iyi bir yatırım olduğunu da göstermektedir.''
     Etiz, kişide 2-3 haftada geçmeyen öksürük, iştahsızlık, zayıflama, halsizlik, balgamdan kan gelmesi gibi şikayetleri olanların gecikmeden verem savaş dispanserine veya yakın bir sağlık kuruluşuna başvurması gerektiğini kaydetti.