YAYLADAĞI'NDA HAYVAN SAYISI YÜZDE ELLİ ARTTI

Yayladağı İlçe Tarım Müdürü Yakup Karasoy, geçen yıl ilçedeki hayvan sayısının yüzde elli arttığını belirterek, ''Bu yıl Yayladağı süt cenneti olacak'' dedi.
YAYLADAĞI'NDA HAYVAN SAYISI YÜZDE ELLİ ARTTI
 Karasoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2010 yılında Halk Eğitim Merkezi (HEM) ile çiftçilere yönelik açılan 15 ayrı kursta toplam 297 çiftçinin eğitim gördüğünü ve belge aldığını söyledi.
     Hayvancılıkla ilgili kursların büyük bölümünün uygulamalı geçtiğini, çiftçilerin bundan çok yararlandığını ifade eden Karasoy, şöyle devam etti:
     ''Bu kurslar sonucunda çiftçiler cesaretlendi. Artık hayvancılığı daha bilinçli ve bilimsel yöntemlerle yapıyorlar. Süt sığırcılığına yönelen çiftçiler hayvan sayısını artırmaya başladılar. Hayvan alımlarında faizsiz kredilere daha fazla yönelmeye başladılar. 2 yıl kadar önce 5 bin 960 adet olan süt hayvanı sayısı geçen yılın sonlarını doğru 9 bin 140 adete ulaştı. ilçemizden şuan günlük 30 ton süt toplanıyor. 2011 yılı içerisinde günlük 50 ton olmasını ümit ediyoruz. Yayladağı önümüzdeki yıllarda büyük bir süt cenneti olacak.''
     Beş ay önce 15 tane düve alan Okan Fatih Açık isimli çiftçi, HEM kurslarına girerek hayvancılığı daha bilimsel yöntemlerle yaptığını belirterek, ''Eğitim sonrası ahırımızı modern sistemlerle donattık. Artık hayvanlarımızı daha iyi tanıyor, onlardan daha iyi verim alıyoruz'' dedi.