YILLIK KIRMIZI ET TÜKETİMİNDE DÜŞÜŞ VAR

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Hatay Şube Başkanı Ahmet Sever, yıllık kişi başı kırmızı et tüketiminin 10 kilodan 6,5 kiloya gerilediğini belirtti. 
YILLIK KIRMIZI ET TÜKETİMİNDE DÜŞÜŞ VAR
Sever, yaptığı yazılı açıklamada, hayvancılık alanında maliyetlerin düşürülmesinin en temel sorunlar arasında bulunduğunu kaydetti.
     Türkiye'nin tarımsal ham madde dış ticaretinde net ithalatçı konuma geldiğini savunan Sever, bunun sektörde çöküşe neden olduğunu iddia etti.
     Türkiye'nin 9.5 milyon tonluk toplam karma yem üretiminin 4 milyon tonunun ithal ham maddeye dayandığını ifade eden Sever, şöyle devam etti:
     ''Çayır ve meraların amaç dışı kullanımı, kaba yem açığının kapatılamaması nedenleriyle hayvan varlığımız hızlı bir biçimde azaldı. Nüfusumuzun 44 milyondan 72 milyona çıktığı zaman diliminde toplam büyük ve küçükbaş hayvan varlığımız 47 milyon baş azaldı. Hayvan stokundaki azalma kırmızı et üretimine de yansıdı. 1985 yılından bu yana et üretimi 86 bin ton geriledi. Kişi başına yıllık kırmızı et tüketimi ise 10 kilodan 6,5 kiloya düştü.''
     Sever, hayvancılık alanında yaşanan çöküşün önlenmesi ve kalıcı çözümlere ulaşılması için canlı hayvan stokunun artırılması, bu kapsamda damızlık hayvancılığın desteklenmesi gerektiğini kaydetti.