Yöresel peynire büyük talep

-Hatay'ın Yayladağı ilçesinde çakşır otuyla beslenen keçilerin sütünden elde edilerek yapılan, kas kuvvetlendirici, kan hızlandırıcı özelliklerinin yanı sıra afrodizyak etkisi bulunduğu belirtilen peynir, Türkiye'nin hemen her iline gönderiliyor -Köylülerin büyük bir emek harcayarak elde ettiği peyniri satın almak isteyenlerin günler öncesinden sipariş verip sıraya girmesi gerekiyor -Yılda 25 ton üretilen peynir, kilosu 10 liradan alıcı buluyor
Yöresel peynire büyük talep
  Yayladağı ilçesine bağlı bölgenin en yüksek dağı olan bin 800 metre yüksekliğindeki Keldağ'ın eteklerinde kurulu Denizgören köyünde, köylülerin geçim kaynağı olan ''çakşırlı peynir'' büyük talep görüyor.
     Köylülerin büyük bir emek harcayarak elde ettiği peyniri satın almak isteyenlerin ise günler öncesinden sipariş verip sıraya girmesi gerekiyor.
     Peynir üreticisi Ahmet Önal (62), AA muhabirine yaptığı açıklamada, köylerinde üretilen keçi peynirinin diğer peynirlerden çok farklı olduğunu söyledi.
     Keçilerin sadece Keldağ eteklerinde otladığını ve burada çakşır otunun çok fazla bulunduğunu ifade eden Önal, ''Keçilere başka bir yem vermiyoruz. Sadece çakşır otu yiyorlar. Bu nedenle keçiden elde edilen peynirde de çakşır otunun aroması yer alıyor. Her gün çakşır otuyla beslenen keçilerimizin sütü ve doğum oranı artıyor. Çakşır aroması sayesinde peynirimizin çok farklı bir tadı ve birçok özelliği bulunuyor'' diye konuştu.

     Yılın altı ayında peynir üretebildiklerini kaydeden Önal, artan talebi karşılamak için keçi sayısını arttırmaya çalıştıklarını kaydetti.    
     -10 gün öncesinden sipariş alınıyor -     
     Peynir satıcısı Mustafa Sabancı ise, peynir sayesinde köyde ekonomik anlamda bir hareketlilik yaşandığını belirtti.
     Köylerinde hemen her evde keçinin bulunduğunu ve herkesin geçim kaynağının peynircilik olduğunu vurgulayan Sabancı, 102 nüfuslu köyde yılda ortalama 25 ton peynir elde ederek sattıklarını söyledi.
     Kilosunu 10 liradan sattıkları peynirin kas kuvvetlendirici, kan hızlandırıcı özelliklerinin yanı sıra afrodizyak etkisi nedeniyle Türkiye'nin hemen her yerinden büyük talep gördüğünü kaydetti.
     Birçok kişinin doktor tavsiyesiyle bu peynirden almak için köylerine geldiğini ifade eden Sabancı, ancak bu peynire ulaşabilmek için günler öncesinden sipariş vermek gerektiğini sözlerine ekledi.