YRD DOÇ DR KÜÇÜKKUBAŞ BESLENME GELİŞİMİN EN ÖNEMLİ ETMENİ

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BSYO) Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nigar Küçükkubaş, çocukların gelişme sürecinde en önemli etmenin beslenme olduğunu söyledi.
YRD DOÇ DR KÜÇÜKKUBAŞ BESLENME GELİŞİMİN EN ÖNEMLİ ETMENİ
 Küçükkubaş, MKÜ Tayfur Sökmen Yerleşkesi Atatürk Konferans Salonu'nda düzenlenen ''Çocuklarda Gelişim ve Egzersiz'' konferansında yaptığı konuşmada, çocuklarda gelişme evreleri ve doğru egzersiz yöntemleriyle ilgili bilgi verdi.
     Kız ve erkeklerde gelişme sürelerinin çok farklı olduğunu belirten Küçükkubaş, ergenlik süresinin kızlarda 4, erkeklerde ise 6 yıl sürdüğünü ifade etti.
     Gelişmeyle beraber değişen kilo, kemik yoğunluğu ve hareket kabiliyetinin azalmasının sağlık sorunlarını da beraberinde getirdiğini vurgulayan Küçükbaş, bu durumla mücadele etmek için doğru egzersiz yöntemlerinin uygulanması gerektiğini belirtti.
 

     Özellikle ergenlik döneminden önce doğru egzersiz yöntemlerinin belirlenmesi gerektiğini aktaran Küçükkubaş, iskelet gelişimi için beslenme ve egzersiz yapmanın şart olduğunu söyledi.
     MKÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BSYO) Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yıldız Yaprak da spor yapan çocuklarda beslenmenin önemi konusunda bilgi verdi.
     Organların çalışabilmesi ve yaşamın devam etmesi için enerji ihtiyacının karşılanması gerektiğini ifade eden Yaprak, enerjinin kaynağının doğru beslenme de olduğunu belirtti.
     Beslenmenin yaşa, cinsiyete ve kilo durumuna göre farklılık gösterdiğini kaydeden Yaprak, spor yapan bireylerin yüksek oranda enerji harcadığını, bunu dengelemek için doğru beslenmeleri gerektiğini söyledi.