Zararlı Böceklere Doğal Düşman

Domates Güvesi Zararlısını Büyük Oranda Yok Ettiği Belirlenen Üç Böcek Türü Tespit Edildiği Bildirildi. .
Zararlı Böceklere Doğal Düşman
MKÜ'deki çalışmayla, son dönemde sıkıntı yaratan domates güvesi 'Tuta Absoluta' zararlısını büyük oranda yok ettiği belirlenen üç böcek türü tespit edildiği bildirildi.

MKÜ Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Miktad Doğanlar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin birçok yerinde tespit edilen, küçük bir kelebek olan ve domates güvesi olarak bilinen 'Tuta Absoluta' zararlısının domates ve patlıcanın yaprak, sürgün ve meyvelerinde beslenerek adeta ürün üzerinde 'imha edici' rol oynadığını kaydetti.
Üretim sürecinde önemli kayıplara yol açan zararlıya karşı kimyasal mücadelenin tam anlamıyla sonuç vermediğini vurgulayan Doğanlar, 'Şu an zararlının Antalya, Adana ve Hatay ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde zarara yol açtığı tespit edildi. Önlem alınmazsa ülkenin domates üretimi yapılan bütün yörelerine dağılacak gibi görülüyor' dedi.
Ürüne zarar veren ve değerlendirilemez hale gelmesine yol açan, ihracatını engelleyen zararlıyla mücadele kapsamında uzun zamandır çalıştıklarını belirten Doğanlar, tarım ilaçlarının kullanılmadığı MKÜ Araştırma Enstitüsüne ait domates seralarında çeşitli parazitlerin zararlıya yöneldiğini tespit ettiklerinin ve yüzde 70'lere varan düzeyde 'yok edici' etki gösterdiklerinin tespit edildiğini kaydetti.
Doğanlar, 'Closterocerus Clavus', 'Bracon Didime' ve 'Ratzeburgiola Cristatus' parazitleriyle, domatese büyük zarar veren ve üreticilerin ekonomik kayıp yaşamasına yol açan 'Tuta Absoluta' zararlısına karşı mücadele edilmesi gerektiğini belirtti.