GAZİANTEP SEKTÖRLERİ VE SANAYİ YAPISI

İhracat ve İthalat Yapısı ile İmalat Sanayi; bölgesel kapasitesi, istihdam gücü, ihracat potansiyeli açısından Gaziantep ilinin  en güçlü yönü olarak diğer ekonomik faaliyetleri  ve iller   arasında bir adım öne çıkmaktadır.

GAZİANTEP SANAYİ

İhracat ve İthalat Yapısı ile İmalat Sanayi; bölgesel kapasitesi, istihdam gücü, ihracat potansiyeli açısından Gaziantep ilinin  en güçlü yönü olarak diğer ekonomik faaliyetleri  ve iller   arasında bir adım öne çıkmaktadır.

Gaziantep’in  imalat sanayisi; kalifiye eleman çalıştırması, eski tecrübe birikimi ile bulunduğu bölgenin en harketli sanayi gücüne sahiptir. Genel yapısı, küçük imalathane ve atölyelerin yanı sıra, büyük tesislerinde gerek sayıca gerek kapasite ve istihdam açısından fazla olduğu bir ildir.. İl sanayisi birçok sektörlerde Türkiye’de en önemli üretim merkezi konumundadır. Bunun sonucunda düzenlenen Uluslararası fuarlar ile destekleyerek sanayisini ve üretim gücünü daha üst seviyelere taşımış olup ülkemizi tanıtmıştır.

TEKSTİL SANAYİ

Tekstil sanayi Gaziantep’te daha çok hammadde ve yarı mamul üretiminde yoğunlaştığı görülür. Gaziantep tekstil sanayi yönünde makine halısı ve makine halısını üretimine yönelik ihtiyaç duyulan sentetik iplikleri imal eden işletmeler yoğunlukta yer alır. Makine halısı üretiminde son dönemlerde kullanımı yaygınlaşan  polyester, tekstürize polyester iplik, bükülmüş polyester iplik üreten işletmelerimizin sayısında artma  görülmüştür. Buna istinaden  makine halısı üretiminde yeni trendler yaratmaya devam ederek Türkiye’nin en önemli üretim merkezi olma konumunu korumaktadır.

Gaziantep Firma sayısı bakımından  en çok  imalat yapılan tekstil kolları şöyle  sıralanabiliriz;

Akrilik İplikler,Polipropilen İplikler,Polyester İplikler,Makine Halısı,Tufting Dokuma Halısı,Kaymaz Tabanlı Halı,Pamuk (Open-End , Penye, Vorteks) İpliği,Polipropilen Çuval ve Torba (Lamineli ve Laminesiz),Non Woven Kumaş,Triko Örme Eşyalar-Giyim (Kazak,ceket,Hırka),Penye Konfeksiyon Giyim (Pantolon,Gömlek,Ceket,T-shirt,Eşofman Tk, İç Giyim vb.)

GIDA SANAYİ

Gaziantep imalat sanayi içerisinde, işyeri sayısı ve sağladığı istihdam açısından tekstil sektöründen sonra en önemli sektördür gıda sanayisi. Bir tarım ili olmamasına rağmen, pek çok tarım ürününün  işlenmesi Gaziantep ve çevre köylerinde  yapılmaktadır. Ayrıca organik gıda ürünleri konusunda çalışmaları faal  devam ediyor.

Gaziantep Gıda sanayi içerisinde ağırlıklı imalat konuları şunlardır;

Buğday Unu,Bulgur,Makarna, Şehriye ve İrmik,Bitkisel sıvı yağlar ve Margarin,Kakaolu mamuller,Şekerlemeler ve şeker mamulleri,Toz içecekler,Tahin, Helva, Reçel,Gaziantep Baklavası,Antep fıstığı işleme,Kuruyemiş işleme,Bakliyat işleme ve paketleme,Yumurta,Dondurulmuş Gıda Ürünleri

METAL VE MAKİNE SANAYİ

Gaziantep ilinde metal ve makine sanayi ilimizin ana ve en büyük sanayi dalları olan gıda, tekstil ve plastik sanayine dayalı olarak gelişmiştir. Gaziantep, değirmen makineleri, tarım makineleri, tekstil makine ve yedek parçaları konularında, Ülkemizde önemli bir yere sahiptir. Gaziantep makine metal sektörünün Türkiye imalatı içerisindeki önemli paya sahip olan alt sektörleri şöyle sıralıyalım sizlere

Değirmen Makineleri İmalatı (bulgur, makarna, un, mercimek, vs.),Halı yan sanayi makineleri (halı traş,bobinvar,apre, sırt yolma, vs.),Halı Yıkama ve kurutma makineleri,Fantazi iplik büküm makineleri,İplik fiksaj makineleri,BCF iplik makineleri ve yardımcı makineleri (düze yakma fırınları vb.),Plastik ayakkabı enjeksiyon makineleri (Poliüretan, PVC vb.),Tarım makineleri,Para kasaları,Basınçlı kaplar, Depolar, Kazanlar,Yürüyen Merdiven

KİMYA SANAYİ

Gaziantep kimya sanayi daha öncesi tekstil sektörünün daha sonra ise plastik ayakkabı sektörünün ihtiyacı olan hammaddelerin imalatı ile başlamış olup şimdi daha çok gelişmiştir. Tekstilde sektörünün ihtiyacı olan harman yağı, tekstil boyaları imalatı ve tekstil boyama işlemleri, plastik ayakkabı imalatında kullanılan plastifyanlar, geleneksel sabun imalatı, sektörün oluşmasında ve gelişmesinde en önemli seçenekleri oluşturmuştur. Gaziantep kimyasal madde ve ürünleri imalatında önemli paya sahip olan alt sektörleri şöle sıralıyalım  

Suni deri,Tutkal,Masterbatch boya,Tekstil boyahaneleri,Sabun, deterjan, şampuan,İnşaat boyası-tiner ve benzeri ürünler

PLASTİK SANAYİ

Plastik sektörü,Ülkemizdeki kapasitesi, sağladığı istihdam ve katma değer ile Gaziantep için en önemli sektörlerden biri olamaktadır.Gaziantep tekstil sektörü içerisinde yer alan bazı plastik hammaddeleri (Akrilik, polipropilen ve polyester) dünyada en fazla tüketildiği şehirlerden biridir. Bu hammaddeler tekstil sektöründe halı, triko ipliği, çuval dokuma ve non-woven kumaş imalatlarında kullanılmaktadır.

Gaziantep plastik sektöründe önemli paya sahip olan alt sektörleri şöyle sıraladık

PVC kapı-pencere profili,PP ve PE ambalaj filmi imalatı (OPP &BOPP dahil),PU,PVC ve EVA ayakkabı-terlik,PP çuval, PP iplik – kumaş

AYAKKABI, DERİ VE İŞLENMİŞ DERİ MAMULLERİ

Gaziantep ilinde  büyük bir ham ve işlenmiş deri potansiyeli bulunmasına rağmen dericilik sektörü fazla  gelişememiştir. Dericilik bölgede basit işlemler yöntemleriyle toplanılarak çeşitli deri işleme merkezlerine gönderilmektedir.

Gaziantep’teki mevcut deri, ayakkabı imalathaneleri, 2000 yılına kadar, genellikle küçük atölye şeklinde yapılanmıştı. 1990 yılında başlanılan çalışmalar sonucunda, 2000 yılında, 163.000 m2 alan üzerine, 300 adet işyerinin bulunduğu modern bir “Gaziantep Ayakkabıcılar Sanayi Sitesi” oluşturuldu. Genellikle merdane türü ayakkabı ve ayakkabı yan işleri ile uğraşan firmaların bulunduğu bu sitede imalatın %70’i teknolojik makinelerle yapılmakta olup doluluk oranı %100’ olan sitede imal edilen her model, ve kalitede ayakkabılar yurdun her tarafına pazarlanır.

GSO tarafından 2016 yılı içerisinde “Gaziantep Ayakkabı İhtisas OSB” oluşturulması çalışmalarına başlanmış olmasıyla birlikte , 2017 yılı içerisinde yer seçimi, izin ve diğer kuruluş çalışmaları devam etmektedir.

GAZİANTEP SEKTÖRLERİ VE SANAYİ YAPISI haberi 23 Mart 2020 11:15 tarihinde FirmaRehberim.com kaynak gösterilerek Sektörel kategorisine Gaziantep / Gaziantep Merkez muhabirimiz İkan Alkan Düşyolu tarafından Gıda, Metal, Boya, Plastik, Sanayi, İplik Sanayi, Mobilya sektörüne eklenmiş olup  251 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından beğenilmemiştir.
Haberi Beğendiniz mi?
Okunma
Kategori
GAZİANTEP SEKTÖRLERİ VE SANAYİ YAPISI haberi, Gaziantep Gaziantep Merkez Sektörel Haberleri gaziantep ili gaziantep-merkez ilçesi mahallesinde Sektörel kategorisinde yer almakta olup 2020 yılı içerisinde 251 kişi tarafından ziyaret edilmiştir.
Gazi̇antep+Sektörleri̇+Ve+Sanayi̇+Yapisi Haberin+Detayları+için+Tıklayın!
Bizi Beğendiysen Sayfanda Paylaş ve Oy Ver!
GAZİANTEP SEKTÖRLERİ VE SANAYİ YAPISI Sayfasını Ben Beğendim. Size de Tavsiye Ederim! https://firmarehberim.com/haber/sektorel/gaziantep-sektorleri-ve-sanayi-yapisi-234910 #GAZİANTEP #SEKTÖRLERİ #VE #SANAYİ #YAPISI #GAZİANTEPSEKTÖRLERİ #SEKTÖRLERİVE #VESANAYİ #SANAYİYAPISI #GAZİANTEPSEKTÖRLERİVESANAYİYAPISI