''ABA GÜREŞLERİNİ GELİŞTİRİP YAYGINLAŞTIRACAĞIZ''

HATAY GELENEKSEL ABA GÜREŞİ YÜRÜTME KURULU BAŞKANI ÖZTEK
''TÜRKİYE ÖZERK GELENEKSEL GÜREŞ FEDERASYONUNU KURMAYA KARAR VERDİK'' 
''ABA GÜREŞLERİNİ GELİŞTİRİP YAYGINLAŞTIRACAĞIZ''
Öztek, Antakya Belediyesi Meclis Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıda yaptığı konuşmada, Hatay'ın kapışmalı, Gaziantep'in aşırtmalı ve Kahramanmaraş'ın şalvar güreşlerinin tüm yönleriyle incelendiğini, bunları uluslararası alanlara taşımayı hedeflediklerini kaydetti.
     Aba güreşlerinin ''Geleneksel Spor Dalları Federasyonu''na bağlı faaliyet gösterdiğine dikkati çeken Öztek, şöyle devam etti:
     ''Bölgeye özgü tarihi aba güreşlerini geliştirip, yaygınlaştıracağız. 5 bin yıldan bu yana bölgede yapılan aba güreşleri hak ettiği yeri alamamıştır. Halen ciddi kuralları ve milli takımı yoktur. Bunun için Türkiye Özerk Geleneksel Güreş Federasyonu'nu kurmaya karar verdik. Bu konuda Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş'tan büyük destek gördük. Antakya Belediyesi'nin sponsorluğunda, geçtiğimiz aylarda ilk kez 'Uluslararası Geleneksel Aba Güreşleri' ile 25 kadar ilin katılımıyla 'İllerarası aba güreşleri müsabakaları' gerçekleştirdik. Burada mevcut olan potansiyeli değerlendirerek dünyaya tanıtmayı hedefliyoruz.''
     Antakya Belediye Başkanı Savaş, tarihi aba güreşlerini hak ettiği yere taşımak için gerekli desteği vereceğini belirtti.
     Gençlik ve Spor İl Müdürü Ali Rıza Tütüncüoğlu, binlerce yıl geçmişi bulunan aba güreşlerinde Hatay'ın pilot bölge olduğunu söyledi.
     Bu arada, özerk federasyon kurulması için 15 kişilik bir komitenin oluşturulduğu da bildirildi.