GÜREŞSEVERLERİ DÜNYA KUPASI HEYECANI SARDI

Antakya Belediyesi’nce düzenlenen 4. Geleneksel Aba Güreşi Dünya Kupası 29-30 Haziran’da Antakya Atatürk Stadı’nda yapılacak.
GÜREŞSEVERLERİ DÜNYA KUPASI HEYECANI SARDI

 Hafta sonu yapılacak organizasyon öncesinde güreş severleri dünya kupası heyecanı sardı.

Bu yıl 4.’sü yapılacak olan “Geleneksel Aba Güreşi Dünya Şampiyonası’na” olan ilgi her geçen yıl daha artarak sürüyor. Bu yıl Türkiye, Nahçivan, Azerbeycan, Özbekistan, Kırgızistan, Almanya, Başkurdistan-Rusya Federasyonu, Bulgaristan, Dağıstan, İran, Kırım-Ukrayna, Macaristan, Romanya, Türkmenistan, Afganistan, Yakutistan-Rusya Federasyonu, Kosova olmak üzere en az 17 ülkenin katılımıyla gerçekleşecek olan  “4. Geleneksel Aba Güreşi Dünya Kupası” karşılaşmaları öncesinde güreş severleri şimdiden büyük bir heyecan sardı. Turnuvaya yurt içinden ve yurt dışından 500’e yakın sporcunun katılması bekleniyor. İki gün sürecek olan   “4. Geleneksel Aba Güreşi Dünya Kupası’nda” ilk gün 29 Haziran Cumartesi günü Türkiye Şampiyonası, ikinci ve son günü olan 30 Haziran’da ise en az 17 ülke sporcularının katılımıyla Dünya Kupası gerçekleştirilecek.
 
Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş tarihi geçmişi 5000 yıl öncesine uzanan, ecdatlarımızdan kalan bu anlamlı kültürü yaşatmak, ata sporumuz ve yöresel kültürümüz Aba Güreşi’ni ve aynı zamanda ilimizi ve ülkemizi tüm dünyaya tanıtmak amacıyla dört yıldır Aba Güreşleri düzenlediklerini, son iki yıldır organizasyonu uluslararası platforma taşıdıklarını belirtirken, tüm güreşseverleri 29-30 Haziran tarihlerinde Antakya Atatürk Stadyumu’nda yapılacak olan “4. Geleneksel Aba Güreşi Dünya Kupası” etkinliklerine davet ettiklerini ifade etti.“4. Geleneksel Aba Güreşi Dünya Kupası’nın” programı ise şöyle belirlendi; 

(Yer: Atatürk Stadyumu) 

29 Haziran - Türkiye Şampiyonası                  

 12.00 Turnuvanın Başlaması

12.00-23.00 arası Güreş Müsabakaları

23.00 Ödüllerin Takdimi

 30 Haziran - Dünya Kupası                       

 17.00 Turnuvanın Başlaması

18.00 Açılış Töreni

         - Mehteran Takımı ve Tüm Ülke Bayrakları Eşliğinde Kortej Yürüyüşü)

         - Protokol Konuşmaları

18.30-23.00 arası Güreş Müsabakaları

 23.00 Ödülleri Takdimi