Modern jimnastik aletleri spor kariyerlerini değiştirecek

Yaşları 5 ile 17 arasında değişen Hataylı 200 jimnastikçi, Türkiye Jimnastik Federasyonu Hatay İl Temsilcisi Özcan Özdemir'in katkılarıyla kente kazandırılan modern jimnastik aletlerinde şampiyonalara hazırlanıyor -Antrenör Özdemir: ''Bu aletler geldikten sonra şimdi sadece şampiyon olmayı değil, milli takıma sporcu yetiştirmeyi ve uluslararası düzeyde başarı elde etmeyi hedefliyoruz''
Modern jimnastik aletleri spor kariyerlerini değiştirecek
  Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çukurova Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulundan mezun olduktan sonra 1995 yılında artistik jimnastik antrenörlüğüne başladığını ve 2000 yılında olimpik antrenörlük kursunu başarıyla tamamladığını belirtti.
     Antrenörlük yaşantısı süresince sporcularının çok sayıda ulusal ve uluslararası başarıya imza attığını vurgulayan Özdemir, 5 ay önce yapılan Avrupa Gençlik Olimpiyatları'nda da hakem olarak görev aldığını söyledi.
     Özdemir, Hatay'da 1999 yılında kurduğu jimnastik kulübünde, başarılı sporcuları çeşitli turnuva ve şampiyonalara hazırladığını bildirerek, 200 dolayında sporcunun bulunduğu kulüpte yarışmalara katılan 40 sporcuları olduğunu ifade etti.
     Kentte jimnastik sporuna yoğun ilgi olduğuna dikkati çeken Özdemir, yaşları 5 ile 17 arasında değişen 200 sporcunun, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne ait jimnastik salonunda modern aletlerle şampiyonalara hazırlandığını dile getirdi.

     Antrenmanlarda kullandıkları malzemelerin dünya şampiyonaları ve olimpiyatlarda kullanılan malzemeler ile aynı olduğunu belirten Özdemir, şunları kaydetti:
     ''Sporcularımız, Temmuz ayına kadar çok eski aletlerle çalışıyordu. Fakat federasyon başkanımızla yaptığım görüşmeler sonunda kentimize modern aletler kazandırdık. Çalışmalarımızı şimdi yeni malzemelerle sürdürüyoruz. Federasyon başkanımız da buradaki gençlerin spora ne kadar yatkın olduğunu farkında olduğu için buraya çok büyük önem veriyor. Daha önceleri, Türkiye'ye 40 yıl önce gelen, eski ve standartlarını kaybetmiş aletlerle çalışıyorduk. Zor şartlarda çalışıp en iyi imkana sahip sporcularla yarışıyorduk. Buna rağmen belirlediğimiz hedeflere ulaştık. Bu aletler geldikten sonra şimdi sadece şampiyon olmayı değil, milli takıma sporcu yetiştirmeyi ve uluslararası düzeyde başarı elde etmeyi hedefliyoruz.''
     Yeni malzemelerle çalışan sporcuların da büyük bir heyecanla antrenmanlara katıldığına değinen Özdemir, salonda erkek sporculara ait 6, kadın sporculara ait ise 4 alet bulunduğunu ve şampiyonalara bu aletlerle hazırlandıklarını bildirdi.
     Özdemir, yeni malzemeler sayesinde 3 yaşından itibaren çocukları jimnastik sporuna kazandırabildiklerine işaret ederek, ''5 aydır yeni malzemelerle antrenman yapan çocuklarımızdan çok ümitliyim. Özellikle bu aletler geldikten sonra sporcularımızı en iyi şekilde yarışmalara hazırlayabileceğiz. Bu yıldan itibaren yoğun bir tempo bizi bekliyor. İyi dereceler elde edeceğimize inanıyorum'' dedi.

     Sporculardan 10 yaşındaki Ekin Sakallı ise 5 yıldır jimnastik yaptığını belirterek, yeni malzemeler gelinceye kadar çalışmalarını eski aletlerle sürdürdüğünü söyledi.
     Malzemelerin gelmesinin ardından en iyi şekilde antrenman yaptığını vurgulayan Sakallı, okul saatleri dışında haftada 4 gün antrenman yaparak yıl içinde düzenlenecek şampiyonalara hazırlandığını ifade etti.
     12 yaşındaki Umut Cengiz de 6 yaşında başladığı jimnastik sporunda hedefinin, milli takıma seçilerek uluslararası şampiyonalarda Türkiye'yi temsil etmek olduğunu dile getirdi.