VELEDROM YOK AMA OLİMPİYATLARA PİST BİSİKLETÇİSİ GÖNDERİLECEK

KONYA VE BALIKESİR VELODROMLARININ YIKILMASI NEDENİYLE ANTRENMAN YAPACAK YER BULAMAYAN MİLLİ BİSİKLETÇİLER AHMET ÖRKEN İLE RECEP ÜNALAN, HAZIRLIKLARINI İSVİÇRE'DE SÜRDÜRÜYOR
VELEDROM YOK AMA OLİMPİYATLARA PİST BİSİKLETÇİSİ GÖNDERİLECEK
 Türkiye Bisiklet Federasyonunun (TBF) 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'na göndermeyi hedeflediği 2 bisikletçinin, Türkiye'de veledrom bulunmaması nedeniyle hazırlıklarını Dünya Bisiklet Birliğinin (UCI) İsviçre'de bulunan kamp eğitim merkezinde sürdürdükleri bildirildi.
     Pist Bisikleti Milli Takımı Antrenörü Mutlu Erçevik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçmiş yıllarda Konya ve Balıkesir'de bulunan veledromların yıkılmasıyla pist bisikletinde gerileme dönemi yaşandığını, yol ve dağ bisikleti branşının artık daha çok ilgi gördüğünü söyledi.
     Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu'nun desteğiyle geçen yıl Ahmet Örken, Rasim Reis, Egemen Erçevik ve Mustafa Çarşı'dan oluşan 4 kişilik takımla ilk kez dünya şampiyonasına katıldıklarını anımsatan Erçevik, şöyle devam etti:
     ''Üzülerek söylemek gerekirse hava koşulları olarak 12 ay bisiklet yapmaya elverişli olan ülkemizde veledrom yok. Federasyon Başkanı Emin Müftüoğlu'nun katkılarıyla Alanya'da ahşap zeminli yarı açık olimpik veledrom yapılması hedefleniyor. Çalışmalarımızı, 11 Ocak 2010'dan bu yana değişik periyotlarda UCI'nin dünyaca deneyimli antrenörleri Andy Sparks, Thomas Allier ve Luka Zele ile İsviçre'deki Aigle Kamp Eğitim Merkezi'nde sürdürüyoruz. Uzun yıllardan sonra ilk kez pist takımı oluşturarak aynı zamanda olimpiyat elemeleri sayılan ve İtalya'da gerçekleştirilen Dünya Şampiyonası'na katıldık. Takım olarak 4 dakika 21 saniye ile 15. olduk. Omnium sporcumuz Ahmet Örken de dünya 8. oldu. Bu durum rakiplerimizce 'büyük sürpriz' olarak değerlendirildi.''
     Dünya şampiyonası sonrasında takım takip disiplininde olimpiyat kotasının değiştiğini hatırlatan Erçevik, ''Avrupa'dan sadece en iyi 6 takımın katılacağı açıklandı. Bu nedenle olimpiyatlara takım olarak katılmak yerine bireysel katılmanın daha doğru olacağını planladık'' dedi.
     Amaçlarının pist bisikletinde en başarılı sporcular olan Konya Torku Şekerspor'dan Ahmet Örken ve Manisaspor'dan Recep Ünalan ile 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda 4 dakika 10 saniye olan Olimpiyat Barajı'nı aşmak olduğunu kaydeden Erçevik, ''Recep Ünalan, geçen yıl kasım ayında Polonya'da gerçekleştirilen Avrupa Elit Erkekler Pist Şampiyonası, ardından Avustralya'nın Melbourne ile Çin'in başkenti Pekin'de gerçekleştirilen Dünya Şampiyonası'nda ilk 20 arasına girerek olimpiyat barajına yaklaştı. Ahmet Örken ise İtalya'da dünya 8'incisi oldu. Bizlere yabancı bir disiplin olan pist bisikletinde 2 sporcunun barajı aşarak olimpiyatlara gideceklerini umuyorum'' diye konuştu.
     Erçevik, 2 sporcu ile 15 Mayıs Pazar günü hazırlık için yeniden İsviçre'ye gideceklerini bildirdi.
    

     -MÜFTÜOĞLU: ''ALANYA'YI BİSİKLET KENTİ YAPACAĞIZ''-
    
     Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu da, Antalya'nın Alanya ilçesini bisiklet kenti yapacaklarını söyledi.
     Alanya'nın hava şartları, tarihi, denizi, güneşi, doğal güzellikleri nedeniyle yol, pist ve dağ bisikleti yapmaya elverişli olduğunu anlatan Müftüoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
     ''Antalya Belek nasıl Avrupa kulüplerinin futbolda kamp merkezi olduysa, Alanya'yı da bisikletin merkezi yapacağız. Burada tüm olanaklar mevcut. Türkiye'nin tek olimpik veledromunu Alanya'da yapmayı hedefliyoruz. Projesi tamamlandı. Yakın gelecekte Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül'ün desteğiyle ihalesini gerçekleştireceğiz. Ayrıca, Alanya'da bisiklet markaları için 'Bikes Shop' açılması için çaba göstereceğiz. Tüm bisiklet firmalarına burada bisiklet ve parçalarını pazarlamaları için yardımcı olacağız.''
     47. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun 24 Nisan-1 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirildiğini anımsatan Müftüoğlu, ''Boğaz Köprüsü'nden Avrupa ve Asya kıtaları geçilerek 8 etaplık yarışma Alanya'da sona erdi. Turda 22 takımdan 176 ünlü sporcu toplam bin 360 kilometre pedal çevirdi. 8 etap boyunca TRT ile Euro Sport canlı yayın yaparak ülkenin tanıtımına önemli katkı sağladı'' diye konuştu.