1 Mayıs Bayram havasında geçti

Antakya’da 1 Mayıs İşçi bayramı geniş güvenlik önlemleri altında kutlandı.

1 Mayıs Bayram havasında geçti
Günün erken saatlerinden itibaren Doğuş okulları önünde toplanan gruplar, kortejler oluşturarak Uğur Mumcu Alanına doğru yürüyüşe geçti.Grupların geçiş güzergahında arama noktaları oluşturan polis alana girecek olan grupların üst aramasını yaparken, kimi gruplar buna karşı çıktı. Polisin aramak istediği gruplardan bazıları kendilerini aratmak istemeyince polis ve gruplar arasında küçük itiş kakışlar yaşandı. Araya giren emniyet amirleri ve 1 Mayıs tertip komitesi üyeleri grupları yatıştırarak alana yönlendirdi.Kitleler halinde Uğur Mumcu’ya yürüyen kalabalık renkli görüntüler sergilerken, en çok ilgiyi kendilerine kampus cadıları adını veren bir grup çekti. Tamamı bayanlardan oluşan ve cadı kıyafeti giyen grup açtıkları pankartla ilgi odağı olurken, grupların tamamı alana girdikten sonra kutlamalar başladı.
 
Kutlamalar öncesinde tertip komitesi adına bir konuşma yapan DİSK Genel İş Sendikası Hatay Şubesi Başkanı Yusuf Berkyürek, 1 Mayıs’ın Birliğin, Dayanışmanın, Mücadelenin, Umudun ve Direnmenin adı olduğunu söyledi.Hedeflerinin, birlik, mücadele ve dayanışma olduğunu belirten Berkyürek, “İnsanca bir yaşam, insanca bir düzen için,  sömürüsüz bir dünya için,  parasız eğitim, parasız sağlık için,  işsizlik, özelleştirme ve taşeronlaştırmaya karşı  işçilerin, emekçilerin ve ezilenlerin birliği için,  her tür ayrımcılığa karşı eşitlik ve özgürlük için,  savaşa, işgale ve emperyalizme karşı  halkların kardeşliği ve bir arada yaşamak için,  12 eylül darbecilerinin yargılanması için,  1 mayıs 1977 katliamı dosyasının açılması için,  gezi direnişinde kaybettiğimiz gençlerimiz ve çocuklarımız için, başta Taksim 1 Mayıs Alanı olmak üzere ülkenin dört bir yanında olduğu gibi Antakya’da 1 Mayıs’ta alanlarındayız” dedi.Berkyürek’in ardından kürsüye çıkan Eğitimsen Hatay Şubesi Ayhan Erkal, KESK Hatay Şubesi adına bir konuşma yaptı. Erkal’ın ardından Antakya’daki gezi parkı protestoları sırasında hayatını kaybeden Abdullah Cömert’in Annesi Hatice Cömert, Ahmet Atakan’ın Annesi Emsal Atakan, alanda toplanan kalabalığı selamlayarak 1 Mayıs İşçi bayramını kutladılar.Tiyatro gösterilerin renk kattığı kutlamalarda, kısa bir konserde verildi. Alanla 1 Mayıs işçi bayramını kutlayan kalabalık daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.
1 Mayıs Bayram havasında geçti haberi 02 Mayıs 2014 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  16480 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle