10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, insan hak ve özgürlüklerinin ayrım gözetmeksizin herkes için gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtti.
10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ
Lekesiz, ''10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'' nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, herkesin eşit, özgür ve onurlu yaşama hakkına sahip olduğunu kaydetti.
     İnsan haklarının korunması ve geliştirilmesi konusundaki sorumluluğun devletin yanı sıra medyaya, sivil toplum örgütünü ve tüm kurumlara ait olduğunu ifade eden Lekesiz, açıklamasında şunlara yer verdi:
     ''İnsan hak ve özgürlüklerinin ayrım gözetilmeksizin herkes için gerçekleştirilmesi lazım. Farklı din ve kültürlerin bir arada barış ve kardeşlik içinde yaşadığı, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ilimizde, insan haklarına dayalı birlikte yaşama kültürünün bundan sonra da devam edeceğine olan inancım tamdır ''
     Lekesiz insan hak ve özgürlüklerinin herkes için tüm yönleriyle korunup hayata geçirildiği bir dünyaya ulaşılması temennisinde bulundu.
     Hatay Baro Başkanı Sinan Akgöl de ifade, düşünce, din, vicdan özgürlüğüyle işkence, yaşam ve azınlık hakları sorunlarının ülkenin temel ihlal konuları olduğunu belirtti.
     Yaşanabilir bir dünya yaratmanın insan haklarına saygı göstermekle mümkün olduğunu ifade eden Akgöl, Türkiye'de temel insan hakları sorunlarının yıllardır aynı konular etrafında şekillendiğini kaydetti.
     Din ve inanç özgürlüğü alanında hala gerekli ve zorunlu düzenlemelere gidilmediğine dikkati çeken Akgöl, dünyada da insan haklarına yönelik çifte standartlı yaklaşımların varlığını sürdürdüğünü ifade etti.