10 Ocak ARTIK YOK HÜKMÜNDEDİR

Antakya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Abdullahoğlu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü değil, gazetecilerin haklarının gasp edildiği gün olarak tarihe geçtiğini öne sürdü.
10 Ocak ARTIK YOK HÜKMÜNDEDİR
AKP Hükümetinin Gazetecilerin yıpranma haklarını ellerinden almasıyla birlikte, 10 Ocak çalışan gazeteciler bayramının 2008 yılından itibaren anlamını yitirdiğini kaydeden Antakya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Abdullahoğlu, “Gazetecilerin yıpranma hakkını kaldıran siyasi irade, maalesef basın çalışanlarının hakkını gasp etmiştir. 10 Ocak’ı kutlayanlar, ya anlamını bilmiyor, ya da gazeteci olmadıkları için, gazetecilerin hakkını gasp edenlere bir nevi destek veriyorlar. Çünkü yıpranma hakları ellerinden alınan gazeteciler 10 Ocak’ı artık yok hükmünde saymaya başladı” iddiasında bulundu. Gazetecilerin haklarının gasp edilmesiyle 10 Ocak’ın bir anlamı kalmadığını dile getiren Antakya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Abdullahoğlu, “2008 yılında AKP hükümeti gazetecilerin yıpranma haklarını ellerinden aldı. Gasp edilen bir hakkın bayramı mı olur? Gazetecilerin hakkı gasp ediliyor ama sözüm ona etiket peşindeki gazeteciler ise bu günü hala kutlamaya devam ediyor. Bu kutlama, bir nevi gazetecilerin hakkını gasp eden siyasi iradeye destek, o siyasi iradenin arka bahçesi olduğunu bir göstergesidir. Gazetecilerin yıpranma hakkının alındığının yıldönümünde şaşalı kutlamalar yapanlar, siyasi iradeye, “ne iyi ettiniz, bu gazetecilerin haklarını elinden aldınız” demeye getiriyorlar. Çünkü bunlar gazeteci değil, hasbelkader gazeteciliği siyasi iradenin şakşakçılığını yapmak üzere besleme yandaş kavramlarından rahatsız olmayan kimselerdir” görüşünü savundu. 10 Ocak’ın bir daha anlamlı bir şekilde kutlanması için, siyasi iradenin gazetecilerin hakkını gasp ettiği yıpranma payının geri iadesiyle mümkün olacağını savunan Ahmet Abdullahoğlu, “Maalesef yaygın basını kendi avuçları içine alan, kendi sesi doğrultusunda angaje eden zihniyet, şimdi de yerel basını aynı yöntemle susturmaya veya kendi eksenine çekme gayreti içerisindedir. 10 Ocak’ı kutlayacak olanların en azından bu yaptırımlara karşı mücadele etmeleri için siyasi iradeye yaltakçılık veya şakşakçılık yapmak yerine, onurlu bir duruş sergileyip gazeteci emekçilerin haklarının iade edilmesi için mücadele etmeye çağırıyorum” görüşünü dile getirdi.

Düşündüğünü yazabilen, sorumlu özgürlük anlayışı içerisinde gazetecilik yapabilen, basılmamış kitabından dolayı yargılanmayan gazetecilerin olacağı günlerin özlemi içerisinde olduklarını açıklamasında kaydeden Başkan Ahmet Abdullahoğlu, dileklerini şöyle dile getirdi:“Türkiye Cumhuriyetinin bu sorumlu özgürlükleri bir gün basın emekçilerine getireceği inancındayım. Dünyada basın özgürlüğünde geri sıralarda olan Türkiye Cumhuriyetinin, yine en fazla cezaevlerinde gazetecileri tutan bir ülke konumundan bir gün kurtulacağı ve 10 Ocakların yine gazetecilerin haklarının iade edileceği bir gün olarak kutlanacağı inancındayım.”

Antakya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Abdullahoğlu, Basın İlan Kurumu’nun özerk bir yapıya kavuşturulmasını istedi.

Resmi ilanların Devletin bütçesinden ödenmesi yerine, ilgilisinden tahsil edilmesi görüşünü savunan Başkan Abdullahoğlu, şu önerilerde bulundu:“Siyasi irade Gazetecilerin haklarını gasp edeceğine, daha iyi şartlarda çalışma imkanı sağlamak için en azından Anadolu Basını’nı ayağa kaldıracak projeler üretmelidir. Basın İlan Kurumu artık özerk bir yapıya kavuşturulmalıdır. İlanların Devlet bütçesinden ödenmesi yerine, İcra ilanlarındaki gibi, ihaleye giren şahıslardan tahsil edilmesi, hükmü getirilmelidir. Resmi ilanlar Devlet bütçesinden ödendiği sürece, siyasi irade sürekli Resmi İlanları Anadolu Basını’nın üzerinde Demoklesin kılıcı gibi sallandırmaya devam edecektir. Ama Devlet bütçesinden ödenmesi yerine, ihaleye giren şahıs veya firmalardan tahsili cihetine gitmesi halinde ise, hem devlet kazanacak, hem de Anadolu Basını kepenk kapatmaktan kurtulacaktır.”

 
10 Ocak ARTIK YOK HÜKMÜNDEDİR haberi 10 Ocak 2013 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  113645 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle