10. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Hatay etkinliği

-Adalet Bakanı Ergin: ''Dünyanın birçok köşesinde gözyaşı, kan akarken buradan İskenderun'dan Anıt Meydanı'ndan bu çocuklarımız dünyaya insanlık dersi verdiler''
10. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Hatay etkinliği
 Türkçe Olimpiyatları kapsamında İskenderun ilçesinde yapılan etkinlikler ilgi gördü. 18 ülkedeki Türk okullarında öğrenim gören öğrencilerin sahne aldığı etkinliği izlemek isteyenler, Atatürk Anıt Meydanı'nı doldurdu. Yoğun ilgi nedeniyle alana giremeyen çok sayıda kişi de etkinliği yollardan ve binaların balkonlarından izlemek zorunda kaldı.
     Adalet Bakanı Ergin, etkinlikte yaptığı konuşmada, muhteşem bir şölene tanıklık ettiklerini ve öğrencilerin unutulmaz bir ziyafet sunduklarını söyledi.
     Etkinlikte, sevginin dilini, barışın, hoşgörünün dilini izleme imkanı bulduklarını belirten Ergin şöyle konuştu:
   
     ''Bizlere ne mutlu ki bu ziyafetten hissedar olduk. Bu akşam burada sevginin dilini barışın hoşgörünün dilini, izleme imkanı bulduk. Dünyanın birçok köşesinde gözyaşı, kan akarken buradan İskenderun'dan Anıt Meydanı'ndan bu çocuklarımız dünyaya insanlık dersi verdiler. Buradan barış, dostluk dersi verdiler ve bu akşam yapmış oldukları bu hizmetle gerçekten gönüllerimize taht kurdular, bizleri mest ettiler. Bosna Hersek'ten Melisa 'Gönüller yapmaya geldik' demişti. Evet Melisa, bu akşam gönüller yaptınız, Hatay'dan katılan on binlerin gönlünü yaptınız. Televizyonda ekranı başında bizleri izleyenlerin gönüllerini yaptınız. Ağzınıza, yüreklerinize sağlık. Hoş geldiniz, safalar getirdiniz.''
     Etkinlik sonunda Bakan Ergin, organizasyona katkıda bulunan kurum, kuruluş temsilcileriyle iş adamlarına teşekkür plaketi verdi.