100 talasemili çocuğa bayramlık

 Hatay Halk Sağlığı Müdürülüğü ile Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği (HATODER) yaklaşan Ramazan Bayramı öncesinde 3-12 yaş arası 100 talasemi ve orak hücre anemi hastası çocuğa bayramlık kıyafet ve kırtasiye yardımı yaptı.
100 talasemili çocuğa bayramlık
  Hatay Halk Sağlığı İl Müdürü Sabahattin Yılmaz Antakya Devlet Hastanesi Talasemi Merkezi'nde düzenlenen programda yaptığı konuşmada, kentte önemli bir halk sağlığı sorunu olan talasemi ve orak hücre anemisi hastalığını taşıyan çocukları bir nebze olsun sevindirebilmek için, onlara bazı hediyeler verdiklerini söyledi.
     Kalıtsal kalp hastalıklarından olan talasemi gibi hastalıkların belli aralıklarla kan ihtiyacı duyduğunu belirten Yılmaz, bu ihtiyacın Kızılay Kan Merkezlerinden karşılanmaya çalışıldığını, vatandaşların kan bağışı konusunda daha çok bilinçli olmasının bu hastalar için çok önemli olduğunu ifade etti.
     Yılmaz, Türkiye'de 5 bin talasemi ve orak hücre anemisi hastası bulunduğunu ve bunların yaklaşık 2 bininin de Hatay'da yaşadığını, bu hastaların kan ihtiyacının daha hızlı karşılanabilmesi amacıyla da Antakya'ya bir Kızılay Kan Merkezi'nin kurulacağını belirtti.
     Yeni doğan hasta çocuk sayısının sıfıra indirilmesi amacıyla yurt genelinde etkili tedbirler alındığını altını çizen Yılmaz, 2012 yılı itibariyle tahmin edilen 3 bin 500 hasta yeni doğan bebek sayısının yurt genelinde 980 sayısında kalmasının sevindirici olduğunu dile getirdi.

     HATODER Başkanı Burhan Kerimoğlu ise, yıl içinde yardıma muhtaç taşıyıcı ailelere gıda ve nakit para yardımında bulunduklarını, her fırsatta üyelerin yardımına koşmaya çalıştıklarını söyledi.
     Derneğin bütçe imkanları dahilinde ve hayırseverlerin desteğiyle maddi durumu müsait olmayan 100 çocuğa bayramlık kıyafet dağıtmanın sevincini yaşadıklarını belirten Kerimoğlu, bu hasta ve masum çocukların sevinmelerini sağlamak için hayırseverlerden daha çok destek beklediklerini, derneğin bu çocuklara yönelik çalışmalarının artarak devam edeceğini kaydetti.
     Kerimoğlu, yaz aylarında bu hastaların kan ihtiyacının arttığını, bu yüzden tüm vatandaşların kan bağışı konusunda daha duyarlı davranmasının talasemi hastası çocuklar için hayati bir önem taşıdığını ifade etti.
     Konuşmaların ardından hediye paketi halinde hazırlanan bayramlık kıyafet ve kırtasiye malzemeleri çocuklara dağıtıldı.
     Etkinlikte Antakya Devlet Hastanesi Başhekimi Ömer Akın, Talasemi Merkezi Sorumlusu Gönül Oktay, sağlık çalışanları ve hasta yakınları hazır bulundu.