18 MART ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ

Antakya Şehitliği'nde 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Zaferi'nin yıl dönümü etkinlikleri düzenlenen törenlerle kutlandı.
18 MART ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ
Törende Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, Garnizon Komutanı Kıdemli Albay Semih Erdoğan, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, şehitliğe çelenk sundu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Daha sonra saygı atışı yapılarak Vali Lekesiz, şehitlik şeref defterini imzaladı.
     Ardından Vali Lekesiz ve beraberindekiler şehitliği gezerek, ailelere baş sağlığı diledi.
     İl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu, burada şehitler için Kuran-ı Kerim okudu.
     Vali Lekesiz, şehitliğin ardından Kültür Merkezi'nde devam eden törende yaptığı konuşmada, Çanakkale Savaşı'nın sadece Türk değil dünya tarihi açısından da bir dönüm noktası olduğunu belirtti.
     Türk tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi'nin 96'ncı yıl dönümü kutlamanın onurunu yaşadıklarını ifade eden Lekesiz, şöyle devam etti:
 

     ''Türk milleti, erkeği, kadını ve çocuğuyla gösterdiği eşsiz direnişle tarihe yön verdi. Milletin birlik ve beraberlik ruhu ile gösterdiği mücadeleyle adeta gönüllere bir destan yazıldı. Türk milleti bu zaferle kaybettiği öz güvenini yeniden kazanmıştır. Çanakkale, millet için adeta gurur ve şeref abidesidir. Çanakkale Zaferi, canları pahasına bu vatanın nasıl kurulduğunun önemli bir göstergesidir. Çanakkale Savaşı sadece Türk değil, dünya tarihi açısından da bir dönüm noktasıdır.''

     Şehitlerin emanet ettiği bu vatanı, birlik ve beraberlik içerisinde daha iyi noktalara taşımak için çalıştıklarını vurgulayan Lekesiz, Türkiye'nin sahip olduğu güç ve potansiyelle zengin uluslar içerisinde arzu edilen yerini alacağını kaydetti.

     Lekesiz, kenti gelişimi için de çaba gösterdiklerini, yarınların bugünden daha güzel ve aydınlık olacağını belirtti.
     Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş da, Çanakkale Zaferi'nin vatan, millet, toprak ve bayrak için canını feda edenlerin destanı olduğunu söyledi.
     Garnizon Komutanlığından Piyade Yarbay Erhan Karatatar ise yaptığı konuşmada, şehitlerler için ne yapılırsa yapılsın onların kahramanlıklarının dile getirilemeyeceğini kaydetti.
     Konuşmaların ardından Antakya Özbuğday Lisesi öğrencileri diriliş ve Çanakkale Oratoryosunu seslendirdi.
     Daha sonra törende, Vali Lekesiz, Bakanlar Kurulu kararı ile ''Devlet Övünç Madalyası'' almaya hak kazanan şehit Süleyman Yılmaz'ın oğlu Mehmet Yılmaz'a, malul gazi Nihat Ayaz'a, Cuma Cançelik'e, Süleyman Şanverdi'ye belgelerini verdi.
     Lekesiz, gazi Ali Önal'a da renk sensörlü dizüstü bilgisayar hediye etti.