19 MAYIS TÜRK TOPLUMUNUN KADERİNİ DEĞİŞTİREN BİR MİLAT

 Vali Mehmet Celalettin Lekesiz,Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, ''Kurtuluş Savaşı''nı başlatmak amacıyla 19 Mayıs 1919'da Bandırma Vapuru ile Samsun'a çıkışı, Türk toplumunun kaderini değiştiren ve daima hatıralarda diri tutulması gereken tarihi ve stratejik bir girişim olduğunu ifade etti.
19 MAYIS TÜRK TOPLUMUNUN KADERİNİ DEĞİŞTİREN BİR MİLAT
 Lekesiz, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, 19 Mayıs'ın esarete mahkûm edilmek istenen milletin, Mustafa Kemal'in önderliğindeki özgürlük mücadelesinin de başlangıcı olduğunu kaydetti.
     92. yıl dönümü kutlanacak olan 19 Mayıs gününün gençler için çok büyük değere sahip olduğunu belirten Lekesiz açıklamasında şunlara yer verdi:
     ''Hızla yaşlanmakta olan dünya nüfusuna karşılık en büyük enerji kaynağımız, umudumuz, gücümüz ve geleceğimizin teminatı sizlersiniz. Siz gençlerimiz, içinizde taşıdığınız vatanseverlik, Cumhuriyet ve demokrasiye olan güçlü bağlılık, başarma azmi, aşk ve heyecanla; ülkemizin kalkınmasında ve çağdaş milletler seviyesinin aşılmasında katkı verecek en değerli varlıklarımızsınız. Başarınızı engelleyebilecek en büyük düşmanınız ise tem­belliktir. Tembelliğe giden yolu bir kenara bırakıp iyi bir eğitim alarak, bilgiyle donanmış, geleceğin Türkiye?sini zihninde kurgulayan kişiler olarak, ufkunuzu aşmak, hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için, fikirlerinizin ve projelerinizin peşinden koşun. Ülkemizi ancak bu gayretlerle, bugünkü seviyesinden çok daha üst seviyelere taşıyabilirsiniz''

     Lekesiz, gençlerin bilime ve ilerlemeye açık, araştıran, sorgulayan, çevresine saygılı, milletine sadık, gelenek ve göreneklerine bağlı, çalışkan bireyler olmasını, geleceği gençlere emanet eden Büyük Önder'in güvenini boşa çıkartmamak gerektiğini belirtti.
     Bu anlamlı günü gençliğimize emanet eden Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile İstiklal Savaşı'nın şehit ve gazilerini, isimsiz kahramanlarını rahmet ve minnetle andığını, tüm Hataylıların Gençlik ve Spor Bayramı?nı kutladığını kaydetti.