2. CUMHURBAŞKANI İSMET İNÖNÜ ANMA

Bugün, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün en yakın silah arkadaşı, 2. Cumhurbaşkanı, Cumhuriyet Halk Partisi'nin 2. Genel Başkanı, içi vatan sevgisiyle dolu, mütevazı, istikrarlı, insana insanca değer veren , doğruluk ilkesinden ödün vermeyen, büyük devlet adamı İsmet İnönü’nün aramızdan ayrılışının 40. yılındayız. Kendisi, örnek yaşantısı, güven ve onura dayalı kişiliği ile sadece dönemine değil, bizlerin yarınlarına da ışık tutmuş önemli bir liderdir.
2. CUMHURBAŞKANI İSMET İNÖNÜ ANMA

    Türkiye Cumhuriyeti’ne yönelik olarak hain hesapların yapıldığı yıllarda Lozan’da, Sevr Antlaşması’nın yırtılmasında, ardından Türkiye’nin tapusu ve varoluşu niteliğindeki Lozan Antlaşması’nın dünyada kabul görmesinde şüphesiz önemli rol oynamış, bu yaklaşımıyla emperyalizme ve emperyalist ülkelere karşı olan tavrını çok net bir biçimde ortaya koymuştur.

 2. Cumhurbaşkanımız Merhum İsmet İnönü bugünleri görür gibi, ülke ve ulus düşmanlarına karşı verdiğimiz mücadelede 'Bir memlekette namuslu insanlar da en az namussuzlar kadar cesur olmadıkça o memleket için kurtuluş yoktur' sözleriyle bizleri cesaretlendirmiş, 89 yıllık hayatını ülkesi, milleti ve devletine adamıştır. İsmet İnönü, İstiklal Savaşı'nın kazanılmasında, Cumhuriyet'in kurulmasında, Türkiye'nin modern bir ülke olarak gelişip güçlenmesinde ve muasır medeniyetler seviyesine ulaşma hedefi doğrultusunda ilerlemesinde değerli katkılar sağlamıştır. Aziz milletimiz, İsmet İnönü'yü daima saygı ve şükranla hatırlayacaktır.  Bu mücadelelerinin neticesinde Türk Devrimi’nin başarıya ulaşmasını sağlamış olan İsmet İnönü'yü, ebediyete intikalinin 40. yıldönümünde saygı, rahmet ve özlem ile anıyoruz. Ruhu şad, mekânı cennet olsun.”

 

 

 

                                                                                                   Dr.Süleyman UYAR

                                                                                                   CHP İSK.İLÇE BŞK