20 yıldır evsiz 10 yıldır kimliksiz yaşıyor

Adana'da maddi sıkıntılar ve şiddetli geçimsizlik eşinden ayrılan bir kişi 20 yıldır Seyhan Baraj Gölü kıyısında modern yaşamdan ve insanlardan uzak yaşıyor.
20 yıldır evsiz 10 yıldır kimliksiz yaşıyor
25 yıl önce severek evlediği ve ekonomik sorunlar yüzünden şiddetli geçimsizlik yaşadığı eşinden 20 yıl önce boşanan 60 yaşındaki Kazım Demir, Türkiye'nin Akdeniz'e dökülen nehirlerinden biri olan olan Seyhan Nehri'nin oluşturduğu baraj gölü kıyısında yokluk içerisinde çinkodan ve kamyon çadırı parçalarından yaptığı barakada hayatını sürdürüyor.
     Sivas'ta doğan ve 10 yaşındayken babası ve annesi ile birlikte Adana'ya yerleşen Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada eşini ve çocuklarının geçimini sağlamak için yıllarca inşaatlarda çalıştığını, ancak yaşadıkları maddi sıkıntılar nedeni ile eşiyle sık sık tartıştığını söyledi.
     Demir, beş yıl evli kaldığı eşinden bir kız iki erkek çocuk sahibi olduğunu, çocuklarının daha iyi şartlarda yaşaması için eşinden ayrıldığını ifade ederek, ''Eşimin uygunsuz hareketlerini gördüm. Evi terk ettim. Ben çocuklarım için burada yaşıyorum. Eğer ben evi terk etmeseydim bugün çocuklarım daha kötü bir hayat yaşıyor olacaklardı. Eğer ben evi terk etmeseydim şu an kapalı cezaevinde olacaktım. Zaten 20 yıldır bu hayatı onlar için yaşıyorum'' dedi.

     Günlük yaşamını nehirden tuttuğu balıkları, topladığı depozitolu içki şişelerini ya da karton kutuları satarak sürdürdüğünü anlatan Demir, günlük kazancının 5 lira civarında olduğunu, ancak çoğu geceler aç yattığını söyledi.
     Hiç bir sosyal güvencesinin olmadığını dile getiren Demir, kışın soğuk ve yağışlı havalarda çatısı delik çinko kapılı barakasında zor anlar yaşadığını, buna rağmen insanlara kırgın olduğu için tüm tanıdıkları ile irtibatını kestiğini 10 yıl önce kaybettiği kimliğini dahi çıkarttırmadığını belirtti.
     Yaşı ilerlediği için ''hayatla mücadele'' etmekte zorlandığını söyleyen Demir, kendisi gibi onlarca kişinin insanlardan kaçarak nehir kıyısında hayata tutunma mücadelesi verdiğini ve işsiz gençlerin toplumdan kaçtığını ifade ederek, şunları kaydetti:
     ''Bu su kenarında benim gibi onlarca insan var. Kimi işsizlikten, kimi ilgisizlikten, kimi de benim gibi ihanete uğradığı için insanlardan kaçarak buralarda hayata tutunma mücadelesi veriyor. Yetkililerin buradakilere bir çare bulması gerekiyor. Benim gibi sosyal güvencesi olamayan onlarca insan var bu kıyıda. Benim yaşım geçmiş ama buralarda heder olan olan çok evsiz genç var. Hadi benim yaşım 60 bizden geçti ama buradaki gençlerimize el uzatılsın buralarda hayatları yokluk içinde geçiyor.''
     Demir, mümkün olduğu kadar kalabalıktan ve şehir yaşamından uzak kalmaya çalıştığını zor da bu hayatı sürdürdüğünü kaydetti.